Съдебната система е белязана от безнаказаност

Експерт смята, че системата няма желание да се реформира вече 15 години
4 мар 2014 12:10, Екип на Bulgaria On Air
6
Съдебната система е белязана от безнаказаност
Снимка: Bulgaria On Air

„В съдебната система върлува безнаказаност. Единици са наказаните, а за отстранени от системата все още не можем да говорим“, заяви в сутрешния блок на Bulgaria On Air юристът Димитър Марков.

По думите му Висшият съдебен съвет трябва да започне да работи по-активно, по съвестно и по-прозрачно. Налага се впечатлението, че той става една от топ секретните институции в България заради невъзможността да се участва в заседанията на дисциплинарната комисия, уточни експертът.

Според него има начини конфиденциалността на заседанията да се запази, но тази пълна секретност не е от полза нито за ВСС, нито за доверието в съдебната власт.

Марков смята, че има предпоставки съдебната система в България да бъде работеща. На първо място трябва да се потърсят начините ВСС да бъде работещ орган, категоричен е той.

„Съдебната система няма желание да се реформира вече 15 години. Единият от проблемите е, че след 1989 г. като че ли създадохме една съдебна власт, която е свръх независима и правилата, по които работи, ѝ създават позиция на резистентност на системата“, посочва експертът.

Освен това Марков смята, че гражданският контрол върху съдебната власт е сведен до нулата, а той е изключително необходим и съдебната система трябва да се съобразява с него.

„Между гражданското общество и съдебната система има една огромна пропаст, която не е запълнена от нищо“, коментира юристът. Той твърди, че е оптимист, че съдебната власт може да се реформира и да започне да работи ефективно. Това може да се случи чрез младото поколение, в което има качествени съдии и прокурори с по-разчупен мироглед, твърди Марков, подчертавайки, че именно на тях трябва да се даде възможност да действат.

По думите му назначенията в системата се правят изключително непрозрачно, но има изгледи за по-прозрачен избор на главен съдебен инспектор.

Той самият очаква да види процедурата по избора да се разгърне в своята цялост и смята, че освен номинациите трябва да има изслушване на кандидата преди гласуването. По време на това изслушване институциите и гражданските организации трябва да имат възможност да задават въпросите си, а не както досега изборът да е в затворен кръг, посочва Марков.

Според него значението на главния съдебен инспектор е много голямо, а по времето, когато постът е заеман от Ана Караиванова, са извършени редица проверки на съдилища. Докладите от тези проверки са показали множество нарушения, но по-късно ВСС не е взел никакви мерки за преодоляването на трудностите, констатирани в докладите.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
2
 
! Отговори
Тенева преди 10 години
Ни система се реформира сама в исканата от всички посока /а коя ли пък е тази посока????, дето се иска от всички, но като опре до тях, ако може да не важи по изключение????/, нито хорицата ще прогледнат за собствените си грешки и ще понесат отговорността за тях и за живота си.
5
1
 
2
 
! Отговори
-.- преди 10 години
Освен това и самите хора са често юридически неграмотни. Нищо не се учи в училище в тази насока. Често имат очаквания от системата, които са най- малкото нереални и несериозни. Очакват споровете да се решават винаги в "тяхна" полза, забравят, че има и друга страна, която също търси своята си правда и представя своите си доказателства. Искат съдът да вярва на приказките им и да уважава претенциите, те сами да си водят делата, като пропускат срокове и шансове, след което виновен им е магистрата.
4
0
 
4
 
! Отговори
-.- преди 10 години
Когато и гражданите започнат да контролират системата- пиши я съвсем бегАла. Реформата в системата не се прави от редовици магистрати, а от законодателя, който очертава правомощията на органите със законови нормативни актове и от ВСС- ръководния кадрови орган. Не може в инспектората да има основно прокурори и те да проверяват работата на съдиите, която работа не са вършили никога. Много неща има за оправяне, но те не зависят от прекия изпълнител, като във всяка една система.
3
3
 
6
 
! Отговори
димитров преди 10 години
За каква съдебна система говорим, това са банда хора лишени от морал, за които законът е само лист хартия, а парите правят мотивите за виновност и невинност.Съдебната ни система е КЛЪСТЕР "Пари вземаме всякакви" от ЕТ"Адвокати", ЕТ" Съдии", ЕТ"Прокурори", ЕТ "Следователи" и т.н.И този клъстер да се реформира - никога! Има ли някой да вярва в това?
2
2
 
11
 
! Отговори
човек преди 10 години
ТЯ Е ОСНОВНАТА ПРИЧИНА ЗА ТЕЗИ ТЪЖНИ 25 ГОДИНИ НА ХОРАТА. ТЕ ПРИСВОИХА ПРАВДАТА САМО ЗА СЕБЕ СИ.
1
2
 
12
 
! Отговори
Бо преди 10 години
Умряла работа! Съдебната система да се самореформира?!? Е, как да стане това! Все едно да кажеш сам 'Ела мечко, изяж ме'! Е не може да стане!

Спонсорирани публикации