Избягалите от войната у нас са без възможност да харчат парите си. Обменните бюра не приемат украинската валута, а последната котировка е от 23 февруари - денят преди инвазията на Русия. ЕС ще определи курс за обмяна на украинските гривни на бежанците.
Елена и Наталия бягат от войната в Украйна и пристигат в Горна Оряховица с цял автобус с жени и деца. Взимат със себе си дрехи и украински пари. Откриват подслон в хотел, но оцеляването им е невъзможно, защото парите, с които разполагат, нямат стойност. Обикалят банки и бюра за обмяна на валута, но никъде не приемат гривни.
"Взехме дрехи и най-необходимото със себе си. Нямаме никакви пари освен нашата национална валута. Важното е, че ни приютиха. Тепърва ще видим как ще продължим напред и ще се оправяме. Надяваме се, войната да свърши скоро и да се върнем обратно по домовете си", каза Елена Трахимец пред Bulgaria ON AIR.
"Ние дойдохме с гривни и никъде не можем да ги обменим. Това е нашият проблем. Може би в големите градове ще могат да ги обменят", сподели Наталия Сергеевна.
Почти никое обменно бюро не купува украинската валута. На места дори я купуват на спекулативен курс, наполовина по-нисък от официалния.
"В момента има много ниска ликвидност на украинската гривна. Когато търговец или обменно бюро купува украинска гривна, в повечето случаи я продава на търговска банка. В този случаи търговските банки не работят с украински гривни и с руски рубли. Няма търсене за украинска гривна", посочи управителят на верига обменни бюра Макс Баклаян.
Бежанците не могат да плащат със средствата, с които разполагат в кеш не само у нас, а и в други европейски страни.
"В момента няма котировка на украинската гривна никъде по света, не само в България. Няма и механизъм, по който парите са бъдат подменяни. Работи се и на ниво Европейска централна банка да се направи програма за изкупуване", заяви министърът на финансите Асен Василев.
Преди войната 1000 гривни в България се равняват на 70 лева. Днес те са паднали до 22 лв.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.