Глобално затопляне: Миналата 2023 година счупи топлинните рекорди

ООН: 2023 г. сложи край на най-топлото десетилетие в историята
20 мар 2024 19:30, Стела Стоянова
51
Глобално затопляне: Миналата 2023 година счупи топлинните рекорди
Снимка БГНЕС, архив

Миналата година са били "счупени" световните топлинни рекорди, потвърди ООН, а 2023 г. сложи край на най-топлото десетилетие в историята, тъй като горещините са преследвали океаните, а ледниците са загубили рекордно количество лед, предаде АФП.

Световната метеорологична организация към ООН (СМО) публикува годишния си доклад за състоянието на климата, потвърждавайки предварителните данни, според които 2023 г. е била най-горещата година, регистрирана някога.

И това се случи в края на "най-топлия 10-годишен период в историята", се казва в доклада на СМО.

Ръководителят на ООН Антонио Гутериш заяви, че докладът показва "планета на ръба".

"Земята отправя сигнал за бедствие", каза той, като посочи, че "замърсяването с изкопаеми горива предизвиква климатичен хаос", и предупреди, че "промените се ускоряват".

СМО заяви, че средната температура на повърхността на земята в близост до Земята е била с 1,45 °C по-висока от прединдустриалните нива през миналата година - опасно близо до критичния праг от 1,5 °C, който страните се съгласиха да не преминават в Парижките споразумения за климата от 2015 г.

"Никога не сме били толкова близо до долната граница от 1,5 °C, заложена в Парижкото споразумение", предупреди в изявление ръководителят на СМО Андреа Селесте Сауло. Според нея докладът трябва да се разглежда като "червена тревога за света".

Преглеждайки данните, организацията установи, че "рекордите отново са били счупени, а в някои случаи и разбити", като предупреди, че цифрите "придават зловещо ново значение на фразата "извън класациите".

Сауло подчерта, че изменението на климата е свързано с много повече от температурите.

"Това, на което станахме свидетели през 2023 г., особено с безпрецедентното затопляне на океана, отдръпването на ледниците и загубата на антарктически морски лед, е повод за особена загриженост."

Една от особено тревожните констатации е, че морските горещини са обхванали почти една трета от световния океан в един среден ден през миналата година.

А до края на 2023 г. повече от 90 % от океана ще е преживял условия на топлинни вълни в определен момент от годината, заявиха от СМО.

По-честите и интензивни морски горещи вълни ще имат "дълбоки отрицателни последици за морските екосистеми и кораловите рифове", предупреди тя.

В същото време тя предупреди, че ключовите ледници по света са претърпели най-голямата загуба на лед от началото на записите през 1950 г. насам, "предизвикана от екстремно топене както в западната част на Северна Америка, така и в Европа".

В Швейцария, където е седалището на СМО, алпийските ледници например са загубили 10 % от оставащия си обем само през последните две години, се казва в доклада.

Обемът на морския лед в Антарктика също е "най-ниският в историята", заяви СМО.

Всъщност, посочи тя, максималната площ на леда в края на южната зима е била с около един милион квадратни километра по-малка от предишната рекордна година - колкото Франция и Германия взети заедно.

Продължаващото затопляне на океана, съчетано с бързото топене на ледниците и ледените покривки, също доведе до това, че морското равнище през миналата година достигна най-високата си точка от началото на сателитните записи през 1993 г., заяви СМО.

Агенцията подчерта, че средното глобално покачване на морското равнище през последното десетилетие (2014-2023 г.) е повече от два пъти по-високо от темпа през първото десетилетие на сателитните записи.

Драматичните промени в климата се отразяват тежко на хората по света, подхранвайки екстремни метеорологични явления, наводнения и суши, които предизвикват разселване на хора и увеличават загубата на биоразнообразие и продоволствената несигурност.

"Климатичната криза е определящото предизвикателство, пред което е изправено човечеството, и е тясно преплетена с кризата на неравенството", заяви Сауло.

Броят на хората, които се смятат за изпитващи остра продоволствена несигурност по света, се е увеличил повече от два пъти - от 149 млн. души преди пандемията от Ковид-19 до 333 млн. души в края на 2023 г., посочва СМО.

Агенцията на ООН за климата и метеорологичните условия все пак изтъкна един "лъч надежда": нарастващото производство на енергия от възобновяеми източници.

Миналата година капацитетът за производство на енергия от възобновяеми източници - основно от слънчева, вятърна и водна енергия - се е увеличил с почти 50% спрямо 2022 г., посочи тя.

Гутериш също така подчерта, че констатациите имат и положителна страна.

Той настоя, че светът все още има шанс да задържи дългосрочното покачване на температурата на планетата под прага от 1,5 °C и да "избегне най-лошия климатичен хаос".

"Знаем как да го направим", каза той. /БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Истината е, че в Добруджа от началото на годината има 20 л. дъжд. Миналата година реколта почти нямаше. Повечето хал хабер си нямате защото вноса върви. Но ако бяхме само 500 години назад без възможност за внос на храна отвън, поне 20%от хората в България щяха да за умрели от глад през последната година.
13
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
12 Ама и хора не е имало.
12
1
 
3
 
! Отговори
Гогич преди 1 месец
До Dabe: Абсолютно вярно! Миналата година е с най-силните слънчеви изригвания. Като добавим и най-силната вулканична активнист + взривения от укрите Северен поток с метан (който силно затопля) и получаваме уравнението за най-топла година. Ама п-розтите политици и еко-мафиоти едно си знаят, едно си баят....
11
2
 
6
 
! Отговори
Яжте хлебарки преди 1 месец
Наврете си ПРОПАГАНДАТА по всички дупки
10
1
 
5
 
! Отговори
Dabe преди 1 месец
1990 г Ал Гор каза че озоновия слои до 10г ще се срине ,сега сме 2024г .Дай ми тези пари на зелените будали.
9
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Аз чувам само ограничаване , затваряне , опазване и тн . Как една умна глава не се сети , че трябва да засеем дървета които да произвеждат кислород ?
8
1
 
8
 
! Отговори
Шерифа преди 1 месец
Как да се гепат едни пари ... това е зора. А хората ще минат на диета от червейчета. Ся да питам "климатолозите". Динозаврите по Аляска и Сибир при какви температури са живели??? А Гренландия как така е била зелена а сега е остров покрит от сняг и лед. По това време не е имало нито коли, нито крави, нито промишленост.
7
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бедствието не са ъемепературите, а ООН сам самичко. Абсолютно непотребна и силно вредна организация, загубила смисъла си от доста време вече.
6
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"по-висока от прединдустриалните нива" - прединдустриалните времена, още известни като "малка ледникова епоха"? И сега е по-топло от тогава? ТЦ ТЦ
5
2
 
11
 
! Отговори
ЦИРК КЛАЙМЪТЧЕЙНЧ преди 1 месец
Тези хора ИСКРЕНО вярват в клаймътченч, причинен от човека, и НАИСТИНА се притесняват за влиянието на изкопаемите горива върху клаймъта, затова се събират със стотици частни самолети и хиляди лимузини с огромни двигатели, да обсъдят ЧЕСТНО опасността от кравешкото пръцкане за клаймъта, докато си хапват тонове първокачествено месо, докарано от другия край на планетата. Преди да се върнат в стомилионните си имения НА БРЕГА на океани и морета, които ще ни залеят всеки момент. НЕ БЕ ЧЕСТНО
4
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Естествени природни цикли, които група индивиди се опитват да използват за налагане на тотален контрол върху живота на всеки един човек! ВСЕКИ ЕДИН, чувате ли овце?! Ако не се противопоставите, скоро ще сте нищо повече от роби.
3
1
 
14
 
! Отговори
Нане преди 1 месец
Човека не може да повлияе по никакъв начин на климата... Виж големите пожари по света и вулканите могат и то много... ===)))
2
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Глобалното затопляне и зелената сделка са просто една измама . Ако някой се бори с въглероден отпечатък и подобни неща е хубаво да си отвори учебника за 4 ти клас , където е записана думичката ФОТОСИНТЕЗА , а дърветата поглъщат въглрерод и произвждат кислород за нас !
1
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Значи по-по-миналата счупи всички рекорди, а по-миналата беше счупила всички рекорди, ама соле се оказза, че е счупиал всички рекорди за последните 10 години и дори не беше най-топлата за последните 30 години, но сега ТАЗИ, при която затваряха писти в Германия от снежни виелици, къдетоо в САЩ имаш замръзнали за по седмица градове, при която иаше цели седмици по минус 6-7 градуса в Бъглария, видиш ли, била най-топла. ООО сещам се - всичкото е локални феномени, в глобален мащаб.

Спонсорирани публикации