Само 21% от българите смятат, че изборите са свободни и честни

Едва 13 на сто вярват, че страната ни се управлява по волята на народа
27 мар 2024 12:47, Александър Попов
147
Само 21% от българите смятат, че изборите са свободни и честни
Снимка: БГНЕС

Демокрацията продължава да е най-добрата форма на управление за ясно мнозинство сред 43 държави по света, но убеждението в това изглежда намаляло спрямо предишни изследвания, а преобладаващото сега обществено мнение в страните е, че управлението там не е според волята на народа. Така, докато изборите на повечето места се считат по-скоро за свободни и честни, доверието в техния продукт явно е под въпрос, дори и в някои от най-стабилните демокрации. Това са някои от изводите от ново проучване за демокрацията, проведено от световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ в 43 държави по света и представително за около половината от световното население.

Какви са нагласите към изборите?

44% смятат, че те са честни и свободни, една трета по света обаче не се съгласява.
 
“Няма мнозинство по света, което да вярва, че страната му не се управлява по волята на народа, но по-малко от половината от глобалното население е убедено, че изборите в страната му са свободни и честни – това не говори ли за криза на демокрацията? Криза, която според нашите проучвания се задълбочава през последните 25 години. Това е комплексен проблем. В свят, в който всеки глас е медия сам по себе си и в който сме свидетели на война на фалшиви новини, възприятията за „управление по волята на народа“ и „свободни и честни избори“ губят своите очертания. Но пропастта между народи и елити  не само расте – изглежда става непреодолима. А радикализацията е очевидна реакция почти във всяка точка на политическия спектър“, заяви Кънчо Стойчев, президент на GIA.

Къде сме ние?

И у нас обществените възприятия показват, че демокрацията запазва образа си на най-доброто възможно управление, независимо от възможни недостатъци – 51% от запитаните българи смятат така. 19% обаче не са съгласни, а около една четвърт от населението у нас се колебае (24%) и нито е съгласно, нито несъгласно. Малцина не могат да отговорят.

На този фон притеснителен дял от само 13 на сто вярват, че страната ни се управлява по волята на народа. Мнозинство от 61% не са съгласни, а 22 на сто се колебаят.
 
Доверието в изборите също е на критични нива – 21% смятат, че те са свободни и честни, 49% са на обратното мнение, 20% нито се съгласяват, нито отхвърлят твърдението, а останалите не могат да отговорят.
 
Така, що се отнася до възприятията за демокрацията като форма на управление, страната ни се позиционира до нива средни за Съюза и близки до съседите си. Доверието в основните условия за демокрацията обаче е сериозно нарушено, особено през последните години, и това поставя страната ни сред обществата с ерозирало доверие към основите на демократичното управление.

Демокрацията е най-добрата форма на управление

Демокрацията може и да има своите недостатъци, но е най-добрата система на управление за мнозинството от световното население – така смятат 59%, запитани в 43 държави. Само 14% не се съгласяват, а всеки пети е нито съгласен, нито несъгласен.

Държавите от ЕС изглежда в най-голяма степен са съгласни, че демокрацията е най-добрата форма на управление, въпреки недостатъците си (71%). Тези нагласи обаче са по-силно изразени в западните държави от Съюза (77%), отколкото в източните (60%), Европейските държави извън ЕС също харесват демокрацията, но не със същата увереност (57%). Има, разбира се, и изключения като, например, Косово – една от държавите в глобален мащаб, където хората са най-уверени в демокрацията като система за управление.

Демокрацията е одобрявана по целия свят, но все пак в региони като Западна Азия, Източна Азия и Латинска Америка положителните нагласи не са толкова силно изразени – около 50% – за разлика от западните части на света.

Случаят с Русия е особено интересен – там само 22% от респондентите се съгласяват, че демокрацията е най-добрата форма на управление, а 13% не са съгласни; една трета се колебаят, а друга една трета не знаят как да отговорят.

Две от основните условия за съществуването на демокрацията обаче са в риск. Например, делът на респондентите в глобален мащаб, които са съгласни, че държавата им се управлява според волята на хората, е по-малък – 35% – от този на несъгласните – 40%.

Резултатите сочат още и че в някои от държавите и регионите, които са считани за образци на демокрация, критиката към начина на управление е най-силна. В САЩ (25%), Канада (30%) и ЕС (32%) са регистрирани някои от най-малките дялове на съгласие с твърдението „Страната ми се управлява според волята на народа“.

В контекста на президентски избори в Русия изследването регистрира само 13% от респондентите там, които се съгласяват, че управлението там е според волята на народа.

В големи региони и страни като Индия (68% положителни отговори), някои държави от Латинска Америка (42%) и Близкия Изток (44%) хората се оказват много по-склонни да кажат, че управлението е по тяхната воля.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


147
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Още от 1989 година, изборите са както и целия преход, бяха опорочени от утайката на ДС, Петър Младенов, Андрей Луканов, Любен Гоцев, Виктор Вълков и още много други руски протежета. После ги наследиха Костов, Михайлова, Борисов, Доган. Но вече , а също и преди нямаше нещо честно и демократично....
26
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Демокрацията НЕ най-добрата форма на управление. Нарича се Меритокрация - когато най-умните и способните са начело на държавата. Народът може да сложи и неграмотен Ром да управлява, демократично е, макар и безумно. Засега слагаме лъжливи и крадливи мошеници, пак по волята на Народа. Еми, не сме дорасли да разпознаем подходящите хора, а системата ни задължава да изберем някого.
25
1
 
4
 
! Отговори
Име преди 1 месец
Пропуснали сте точката между 2 и 1, за да стане 2.1%
24
3
 
9
 
! Отговори
! преди 1 месец
Още не са обявени а пропагандата започна! Масово гласуване и минимизиране на манипулациите е пътя към що годе нормална политическа система! Референдуми за НАТО ,ЕС и еврото. Но дори и така шанс за възстановяване на държавността и държавата България почти няма. Последния влак е този......
23
2
 
1
 
! Отговори
До 31 преди 1 месец
Извинявай, но коя партия е НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКА у нас?
22
5
 
4
 
! Отговори
В РУСИЯ СА НАЙ НАЙ.. преди 1 месец
ПИТАЙТЕ РУСОФИЛИТЕ, ДА ВИ КАЖАТ
21
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Всички на избори! това е начина да махнем този раков израстък - турската етническа партия ДПС и Пеевски. В европа и българия трябва да има силен десен НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКИ вот!Не на либерастката партия, не на социалисти и зелени!България за българите. Да живее България!
20
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Специално ще отида да гласувам само за да видя ППДБ на дъното
19
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Бойко е изпран на половина.Другата му половина е мазна и воняща.*** тича да са цалиба...
18
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До kkk Требва да се излезне от ЕС и НАТО защото така избираме пак ЕС и НАТО слуги и нищо не става с избори. Като ги избереш те слушат после ЕС и НАТО а не народа. Даже ще затрият и лева за да угодат на ЕС и НАТО.
17
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Едва 13 % вервали че страната се управлява по волята на народа . Ами България се управлява по волята на американския народ както и варненските мутри :)))
16
0
 
2
 
! Отговори
свободен преди 1 месец
Незнам за другите ама аз съм свободен да избера, който искам.Тъй като не взимам заплата от партиите. Проблема е, че моя глас е само 1 при 1-2 . . милиона продажници. Ефект глас в пустина. Ама каква пустиня само пълен цирк.
15
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 17, копейка, 20 години Бойко ви биеше само с хартиени бюлетини, и тогава пак бяхте недоволни! Просто е време да разберете че сте неудачници, и сте малцинство! Това е положението!
14
1
 
12
 
! Отговори
kkk преди 1 месец
Изборите не са проблема а проблема е КОЙ избираме. И после се чудим защо сме най-бедни, най-корумпирани с най-малка продължителност на живота и най-необразовани деца.
13
2
 
10
 
! Отговори
абе преди 1 месец
Ква демокрация бе? Може и да е имало нещо такова преди 2 500 години, когато са гласували с камъчета. Ама е изчезнало много бързо. След това най-близо до демокрацията беше "социализмът", понеже е диктатура на мнозинството. Всичко друго са измами, повече или по-малко. А напоследък са само измами. Гласуване по пощата, светофарни коалиции, сглобки, в краен случай забрана на партии, които били "екстремистки" или "популистки". Абе, красота ...
12
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Между другото, днес, 3 години по-късно, отново правителство на ГЕРБ, макар и служебно, ще прави изборите! Да ви е честито!
11
1
 
8
 
! Отговори
Овцата Доли преди 1 месец
Чак ли го разбрахте.Мили роднини.
10
1
 
9
 
! Отговори
тхб преди 1 месец
ако спрат да купуват ромски гласове и да заплашват чиновниците с уволнение реално гласувалите в бг ще са 250000
9
2
 
6
 
! Отговори
МВР са садисти преди 1 месец
Полицаите в Бобов дол насъскват роми да убиват Българи с камъни, систематично!Тези полицаи са престъпници на 100%!
8
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Радев да прави партия

Спонсорирани публикации