"Аз разсъждавам по следния начин. Това е като едно семейство – имаш да погасиш примерно апартамент, да погасиш вноска за кола примерно, и изведнъж ти идва едно наследство от някакви пари, което е т.нар. излишък.
Вместо с този излишък да видиш какво дължиш до този момент и да отидеш и да си платиш дълговете и ако ти останат – можеш да си купиш още каквото и да е.
Но с тези пари би ли отишъл да си купиш нещо ново, без да си разплатиш старите дългове?! Сега всеки министър идва при мен и казва какво е почнато, трябва да се додават пари и като се сумират изведнъж, реалният бюджет скача до тавана".
Коментарът е на премиера Бойко Борисов, след като в сряда привика при себе си шефове на агенции и министри, за да му обяснят с документи кой какви необезпечени договори е сключвал и колко пари дължат министерствата по сделки, подписвани от предишното правителство.
"Отивайте да си гледате работата!" Това е само една от репликите, които изрича премиерът по време на срещата, чиято стенограма е качена на правителствения сайт.
Репликата е отправена към председателя на Агенцията по туризъм Анелия Крушкова, след като възниква спор дали има необезпечени договори в агенцията на стойност 700 000 лв.
Стефан Делчев, директор "Вътрешен одит” в Министерството на финансите, докладва на премиера за три договора, по които има нарушение на Закона за обществени поръчки на обща стойност около 12 милиона, тъй като са сключени на принципа на прякото договаряне.
Два от договорите са по инициатива на тогавашния министър на финансите Пламен Орешарски и един е иницииран от неговия заместник – Димитър Ивановски.
Става дума за големите фирми за одит – Делойт, Прайс Уотър Хаус, а договорът действа и до момента, но големите разплащания са били някъде до юли месец миналата година, обяснява той.
Асен Синьов от Министерството на земеделието обяснява, че ведомството има задължения в размер на 4 987 433 лв.
"Това е, което ние сме подписвали, което седи неразплатено и за което нямаме осигурено финансиране", казва той.
Премиерът обаче е възмутен от това как може второстепенните разпоредители с бюджетни кредити да сключват необезпечени договори.
Той пита Синьов: "Може ли да отидеш в магазина и да си поръчаш каквото искаш и накрая като отидеш при касиерката (в случая счетоводителката), да кажеш: "Само ще подпишем тук и ще взема работата". Как само са подписвали? Кои са тези? Те още на работа ли са?"
Тук министър Мирослав Найденов се включва в разговора и обяснява, че всички, които са подписвали подобни договори, са сменени.
От стенограмата става ясно, че в Министерството на културата са установени три случая на договори без финансиране, които са за Драматичен театър „Масалитинов” в Пловдив с обща стойност 3 618 000 лв.
Те са прекратени и работата по тях е спряна. Всичко това е дадено на прокурор.
Дебати се водят и около договорите на транспортното министерство. Оказва се, че става дума за общо около 31 милиона неосигурено финансиране, като половината от тези пари са от договори на бившето Министерство на държавната администрация на Николай Василев.
В Министерството на отбраната общите задължения заедно с чуждестранните договори са за над 600 милиона по договори, които са сключвани в периода 2005-2009 г.
Премиерът пита каква е разликата в парите, които има правителството да додаде общо, и военният министър Аню Ангелов отговаря, че става дума за 644 милиона. От тях 231 – за въоръжение и техника.
Накрая Бойко Борисов сравнява действията на предишното правителство и със строежа на къща:
"Правиш къща – стигнал си до първия етаж и вместо да си го покриеш, започваш да правиш до него барбекю, което също ще го изкараш до половината примерно и накрая нито имаш къща, нито имаш барбекю".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.