След като първият мандат се оказа неуспешен, по процедура следва президентът Румен Радев да връчи втория мандат на "Продължаваме промяната".
"Процедурата по връчване на първия мандат за образуване на правителство е идентична с процедурата на връчване на втори проучвателен мандат. Единствената разлика е в парламентарната група, която номинира кандидата за бъдещ министър-председател. Конституцията на Република България не предвижда срок, в който да се проведат консултации", каза преподавателят по Конституционно право в СУ д-р Орлин Колев в "България сутрин".
Той поясни, че когато се връчи мандат на съответната парламентарна група, има 7-дневен срок. И вече сме изправени пред втория опит за образуване на правителство.
"Ролята на президента е да подпомага процеса по образуване на редовно правителство. Ако има наченки, които да сочат към бъдеща консолидация на парламента по повод образуване на правителство, то не виждам пречка консултациите да протекат в срока, в който протекоха първите", коментира преподавателят пред Bulgaria ON AIR.
Служебното правителство е следствие от невъзможността на парламента да излъчи редовно, затова не може да се обвинява президентът за узурпиране на властта, каза гостът.
"Ключовата роля на президента е да подпомага процеса за образуване на редовно правителство. Следва да се даде разумен срок, съобразен с предпоставките на днешния ден. При третия мандат е по-различно - президентът е обвързан със седем дневен срок да връчи мандата. Оттам насетне няма срок, в който парламентарната група да посочи кандидат за министър-председател, структура и състав на кабинета", посочи той.
Според него можем да се мисли, че президентът узурпира властта, тогава, когато прекрачи разумността на този срок. Д-р Колев коментира и наложеното вето на президента:
"Законът следва да се върне в Народното събрание и евентуално да бъде прегласувано. Ветото е очаквано от обществото действие. Мотивите са сериозни и всички партии, които бързо приеха промените в Изборния кодекс, следва внимателно да прочетат мотивите. Тук президентът показа как не само Конституционният съд, а всеки един друг висш държавен орган, следва да брани Конституцията. Това се отнася и за самите Народни представители", обобщи в края на разговора преподавателят.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.