Бюджетът – разточителен, но не пречил за Еврозоната

Малко вероятно е да генерира по-голям дефицит от заложените 3%
26 юли 2023 20:45, Екип на Bulgaria On Air
11
Бюджетът – разточителен, но не пречил за Еврозоната
Снимка: Dnes.bg, архив

"В този си вид Бюджет 2023 е изпълним, но нека не забравяме, че и утре предстои гласуването му на второ четене в пленарна зала. В бюджетна комисия са гласувани едни текстове, които днес беше заявено, че няма да бъдат гласувани. Стана ясно, че финансовият министър не приема текстовете, гласувани в бюджетната комисия - тези, които се различават от проекта на бюджета, но стана ясно, че повече от тях ще бъдат прегласувани в пленарна зала в приемлив вид за МФ", каза бившият финансов министър Милен Велчев в студиото на "Денят ON AIR".

Според него това създава интрига, но все пак утре ще бъдем свидетели на окончателното решение.

"Малко вероятно е бюджетът да генерира още по-голям дефицит от 3-те процента от БВП, заложени в проекта. Но това не го прави идеалния бюджет. С тези 3% дефицит в днешната икономическа ситуация той е разточителен, не би трябвало в растяща икономика да си поставяме толкова ниски цели. Би трябвало бюджетът да е балансиран, ако не и с излишък, за да имаме резерви, които да ползваме при неизбежен бъдещ спад в икономиката", допълни Велчев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е категоричен, че не може бюджетът да се "кърпи" за сметка на капиталовите разходи.

"Без капиталови разходи държавата не може да върви напред и да се развива. Тя има нужда от инфраструктура, национално съфинансиране. Правилно е напред да се върви със структурни реформи, а заплатите трябва да растат с инфлацията, че дори и по-бързо. Но това да не става за сметка на по-големи и по-големи разходи, защото този бюджет може би ще постави рекорд по разходи като процент от БВП", подчерта бившият финансов министър.

Велчев е на мнение, че частният сектор изпитва ужасяващи проблеми с намирането на кадри.

Попитан дали е ясно откъде ще дойдат приходите, които са на стойност 5 млрд., той отговори: "Те ще дойдат от много посоки. Една от тях е инфлацията, защото когато цените на стоките растат, печалбите на фирмите са рекордно високи, доходите също растат. Един ден неизбежно ще стигнем до икономически спад. Това е моментът, в който държавата трябва да се намеси с инструмента "бюджетен дефицит". Сега трябва да спестява, за да се подготви за това."

Бившият министър смята, че на всички икономисти е било ясно е, че цените няма да паднат надолу.

"Това са популистки и добре звучащи тези. Но това разваля бюджетната дисциплина, създава изкривявания в икономиката и от тези намалени ставки се възползват хората, които най-малко имат нужда. На всички е ясно, че някои фирми работят с по-голяма печалба, техният бизнес е такъв, че не изисква допълнителни инвестиции", добави Милен Велчев.

По думите му казусът "Росенец" не е най-големият въпрос пред държавата: "Концесията не би трябвало да се отнема просто така, защото на държавата така ѝ е хрумнало. Ако съществуването на тази концесия противоречи на действащи европейски регламенти - тогава "да", трябва да се отнеме. Но дори тя да бъде отнета, не го виждам като голяма трагедия, пристанището ще продължи да работи."

Велчев е категоричен, че бюджетът, в този му вид, няма как да е пречка за влизането ни в Еврозоната, дори ще помогне: "Това само по себе си не е достатъчно, зависи и от актуалните данни за инфлацията. Не знаем в бъдеще какви ще са те. Има риск да бъдат по-високи, отколкото трябва и тогава трябва да видим какъв е подходът на Европейската комисия."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още по темата: бюджет
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
1
 
! Отговори
не се очудвам преди 9 месеца
нищо ново,всички бюджети са били разточителни,смее ли някой да каже на богоизбрания българин,че няма да се къпе в мляко,не се е родил такъв управник
9
3
 
2
 
! Отговори
Кирилицата ни Пречи преди 9 месеца
Като народ да се адаптираме в цивилизованият свят в България трябва английският език да стане втори официален!Ние сме изолирани от света като някакви пребеи!
8
3
 
3
 
! Отговори
McKennedy преди 9 месеца
Най важното е България да влезе в Еврозоната това е пътят към цивилизацията!
7
2
 
1
 
! Отговори
Референдум преди 9 месеца
срещу унищожаването на Българския Лев. 70 милиарда отиват под пракото ръководство на ЕЦБ. От тях 20 милиарда остават в България, които ДБ, ПП, ГЕРБ, ДПС ще изхарчат за половин година. В останалите 50 милиарда ще влезе и златото, 48 тона в момента в Банка англия 2/3. Парите събирани от 3 поколения българи с огромни лишения ще бъдат похарчени от чичковците в Брюксел и "елитите избрани със 7% записи". Взимат още заеми, които и внуците ни няма да върнат. Енергетиката е по-зле от Африка, няма АИЦ-ове
6
2
 
1
 
! Отговори
хи-хи преди 9 месеца
50 МИЛИОНА ЕВРО,КОИТО КРЕПЯТ БОРДА,АВТОМАТИЧНО ЩЕ ЛУПНАТ В ЕЦБ и ще потънат на някъде си(абе.ще платят разходите за усрайната),ето за това главно ни натискат,да ни натикат там!Що не се питате бре оввсе ненагледни,защо толкова ни натискат нас,дето сме най-големите скапаняци,а не натискат нито Полша,нито Чехия,нито Унгария,които с в пъти по-подготвени за тази цел!!!!Ех,оввсиииииии!Бе-е!
5
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Що да им пречи нали ние го плащаме
4
2
 
1
 
! Отговори
Урсулю : преди 9 месеца
Кирияк,ще направим ала бала и ще ви вкараме през задния вход! После ще плащате!
3
9
 
3
 
! Отговори
обективен преди 9 месеца
Асен е най-умният министър на финансите ,за разлика от другите крадци -Велчев и Горанов , които трябваше да са в затвора от много и за много време !
2
1
 
6
 
! Отговори
Gogo преди 9 месеца
Че се и разцелуваха, ама медиите не видяха езика на Пинокио, по- дълъг от нослето, ах как се мушна под носа на боко
1
2
 
10
 
! Отговори
България вън от ЕС преди 9 месеца
Европейците стават все по-бедни и това е тяхната нова икономическа реалност. В същото време американците продължават да забогатяват, според The ​​Wall Street Journal. Европейците са изправени пред нова икономическа реалност, каквато не са виждали от десетилетия. Те стават все по-бедни... Финландците се насърчават да посещават сауни във ветровитите дни, когато електричеството е по-евтино. В цяла Германия консумацията на месо и мляко падна до най-ниското си ниво от три десетилетия. Европа изпадна