IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа се готви за сблъсъци по ред въпроси със САЩ

ЕС е все по-притеснен от президентството на Тръмп

Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters

Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters

В края на миналия месец главният външнополитически съветник на канцлера Ангела Меркел бе запитан какво ще означава за Германия президентството на Доналд Тръмп в САЩ и той даде една твърде обнадеждаваща оценка.

Реалностите, с които ще се сблъска по време на президентството си, ще принудят Тръмп да промени своя тон, каза Кристоф Хойсген в реч в Берлин. Тръмп има германски корени. Той обмисляше кандидатури на бивши критици като Мит Ромни, един клонящ към центъра републиканец, за главни постове в правителството, което говори, че ще остане отворен за различни възгледи. "Това е обнадеждаващо", каза Хойсген.

Две седмици по-късно надеждите, че Тръмп ще превключи на "президентски режим", ще се разграничи от противоречивите си позиции по време на кампанията и ще привлече хора отвън с различни възгледи, посърват и отстъпват място на нови безпокойства, пише Ройтерс.

Представители на германското правителство казват, че последните решения - от назначаването на скептик за климатичните промени за шеф на Агенцията за опазване на околната среда през сблъсъка на Тръмп с Китай заради Тайван до поверяването на няколко банкери от Голдман Сакс на ключови постове - навеждат на мисълта, че той може да се окаже далече по-вредоносен за европейските интереси, отколкото се смяташе първоначално.

И така, след шока от американските избори и след период на пожелателно мислене как Тръмп би могъл да се промени, една разтревожена Европа се готви за сблъсъци с Вашингтон по редица въпроси - от Русия и ядреното споразумение с Иран през свободната търговия до климатичните промени и дори европейската интеграция.

"От ден на ден е все по-ясно, че тук не става въпрос за оформяне на една последователна политика, а точно обратно, - каза високопоставен западноевропейски дипломат, посетил Вашингтон неотдавна, за да проучи настроенията там. - Той просто е човек, който мъти водата. Никой не знае къде и как той ще направи това. Ние обаче стигаме до извода, че Тръмп си е такъв и това е част от неговата стратегия“.

Дълъг спектакъл

Малко повече от месец след изборите в САЩ европейските политици все още се мъчат да разберат какво точно ще направи Тръмп, когато влезе в Белия дом идния месец, освен очакването, че той ще се съсредоточи основно върху домашните приоритети. Объркването идва донякъде оттам, че конструирането на екипа на Тръмп се превърна в такъв мъчителен процес, по време на който кандидати като Ромни влизаха парадно в нюйоркската база на новоизбрания президент, Тръмп Тауър, и той ги обсипваше с похвали в Тwitter, а дни по-късно те биваха отхвърляни или забравяни с появата на нови кандидати.

Най-важното за много чуждестранни столици назначение бе обявено във вторник, когато шефът на петролния гигант ExxonMobil - Рекс Тилърсън, бе номиниран за държавен секретар, предпочетен пред други претенденти за поста, като Ромни, бившия кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани и запасния генерал Дейвид Петреъс.

Номинацията на Тилърсън предизвика поредица от реакции, като някои европейски политици изразиха загриженост заради неговите близки връзки с Русия и президента Владимир Путин, а други бяха успокоени, че шефът на крупна корпорация с международен опит ще стане дипломат номер едно на Америка.

"Това видимо не е никак добре", каза високопоставен източноевропейски дипломат, чиято страна очаква от САЩ и НАТО да я защитят от регионалните амбиции на Москва. "Но самата идея за американски държавен секретар, който добре познава Русия, е интригуваща", добави той.

Жестовете на Тръмп към Русия обезпокоиха антуража на Меркел. Германският канцлер оглави твърдия отпор на анексирането на Крим от Русия и на нейната роля в Източна Украйна, действайки в тясна координация с президента на САЩ Барак Обама за налагане на международни санкции срещу Москва. Ако Тръмп реши да се откаже от американските санкции, представители на германските власти признават, че европейският консенсус по въпроса ще се разпадне, при което политиката на Меркел към Русия ще се окаже провалена, а Украйна - още по-уязвима.

Нараства и тревогата за ядреното споразумение между западните сили и Иран, особено след назначаването на отявления критик на Техеран Майкъл Флин за съветник на Тръмп по националната сигурност. Тъй като сделката с Иран е международно споразумение, скрепено с резолюция на Съвета за сигурност на ООН, за Тръмп ще бъде по-трудно да се изтегли от него едностранно. Възможно е останалите страни да не пожелаят да последват САЩ, ако Тръмп се реши на това.

Опасенията в Европа са, че Тръмп може да не се откаже от споразумението, но да въведе санкции, касаещи неядрени сфери, което на свой ред да предизвика ответни мерки от страна на Техеран и така в крайна сметка споразумението да се окаже обречено. "Ако видим покачване на напрежението с Иран, това ще бъде тест за (предвидения) механизъм за обратна реакция, според който санкциите може да бъдат подновени, ако се констатира, че Техеран нарушава условията по споразумението“.

Революционно събитие

Списъкът на точките за трансатлантически сблъсък далеч не се изчерпва само с Русия и Иран. Позициите на Тръмп за еврейските селища на окупирания Западен бряг, финансовата дерегулация, Китай, търговията и климатичните промени, всички те пораждат опасения в Европа.

Решението му да вдигне телефона на президента на Тайван, което поставя под въпрос следваната от близо 4 десетилетия американска политика на "един Китай", е само ранен знак, че той се кани да нарушава дипломатическия протокол и традиции.

Според Фолкер Пертес, шеф на Германския институт по международните проблеми и сигурността в Берлин, многословието на Тръмп в Тwitter също притеснява европейските правителства, много от които се надяваха тази негова практика да бъде прекратена след изборите. "Трябва ли Меркел да бъде събуждана в 3 ч. през нощта, защото Тръмп е написал в Тwitter, че Путин му казал колко глупаво нещо са санкциите срещу Русия. Това не може да бъде изключено", каза Пертес.

Някои (анализатори) виждат риск от още по-дълбок разрив във връзка с предстоящите догодина избори в Холандия, Франция и Германия, а вероятно и в Италия и Великобритания.

Тръмп побърза да приветства британския вот за излизане от ЕС през юни. Той освен това установи топли отношения с водещия британски радетел за Brexit Найджъл Фараж, което поражда въпроси как би се държал президентът на САЩ при предстоящата предизборна кампания, например, във Франция. Там лидерката на крайнодесния Национален фронт Марин льо Пен ще се бори за президентския пост въз основа на силно евроскептична програма.

Високопоставен европейски дипломат каза, че правителствата внимателно ще следят дали Стив Банън, бившият шеф на десния сайт "Брайтбарт нюз", ще се опита да лансира популистки конспиративни теории отвъд Атлантика в новото си качество на главен стратег на Тръмп в Белия дом.

Брайтбарт обяви планове да разшири мрежата си в Германия и Франция в очакване на изборите там. "Европейците са в състояние на шок", каза Чарлз Грант, директор на Центъра за европейски реформи, който бе миналата седмица във Вашингтон заедно с Пертес, за да обсъждат президентството на Тръмп с американски официални лица. "Ако Тръмп подкрепи Марин льо Пен така, както подкрепи Фараж, това ще бъде революционно събитие в трансатлантическите отношения, - каза той. - Ако подкрепиш някой, който иска да премахне еврото, да срути ЕС и западния либерален ред, и който е приятел на Русия, то ти не само вредиш на трансатлантическите отношения, ти направо ги разрушаваш".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата