Единството, с което Западът реагира срещу руската инвазия в Украйна, беше доста изненадващо. За част от санкциите се предполагаше, че ще бъдат наложени, включително се предполагаше, че ще се отиде чак до SWIFT. Това, което беше изненадващо, е масираното напускане на Русия от западния бизнес. Допускам, че това не са само частни решения, има и политически натиск върху тях. Излизането на тези компании създава голяма дупка в руската икономика, защото в тях са ангажирани хора и така се създава изкуствена безработица. Това каза Евгений Кънев, икономист и управляващ съдружник в ИКК "Маконис", в предаването „Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков.
Санкциите преобърнаха живота на руснаците и върнаха Русия 30-40 години назад.
„Държавата губи доверието дори и на най-верните почитатели на политиката на Путин. Ако твоят живот се срива драматично, няма как да си заклет поддръжник”.
Икономическата катастрофа, която се задава, няма как да не доведе до политически последствия. Или трябва да се въведе военно положение, което ще засили емиграцията, или ако се продължи по този начин, то ще бъдем свидетели на социални брожения, които не е ясно колко дълго могат да бъдат удържани, каза събеседникът.
Русия вече няма достъп до външно финансиране на своята икономика. Руските компании бяха принудени да си продават своята валута на държавата, което означава технически, че и те са във фалит, не само държавата. Те също имат дългове с облигационни емисии на международните пазари и трябва сега да ги изплащат с рубли, което означава на практика, че и те трябва да фалират. Те също ще бъдат затворени за достъп до външно финансиране.
Кънев посочи също, че не е ясно как ще се поддържат авиолиниите, при положение, че почти всички самолети са с части и поддръжка от западни компании, как ще се поддържа нефтената промишленост. Инсталациите там не могат да продължат дълго време да работят, ако няма необходимата поддръжка на западни технологии.
„Има много наблюдатели, които казват, че не е проблемът в отказа от петрол и газ, с който ще накажат Русия, а с отказа на резервни части”, добави гостът.
Дори и да сме най-големите русофили, трябва да гледаме реално на нещата. Когато си част от световната икономика и си свързан с тази икономика, не може да претендираш, че дълго време можеш да изкараш откъснат от нея.
Смятам, че фалитът на практика на руската икономика ще доведе до бърз край на войната. "За да прекрати войната, Путин ще търси условия, които не са унизителни за Русия”.
В момента е рано за разбирателство, но Русия започва преговори с правителството, което доскоро искаше да бъде премахнато и смяташе за нелегитимно.
Смятам, че до края на месеца военните действия ще бъдат прекратени. Вероятно ще има международна кръгла маса, на която ще се търси окончателно решение на конфликта по начин, който да не е унизителен за Русия, защото на Путин му трябва резултат, който да му позволи да продължи да управлява държавата, прогнозира Кънев.
Има място за още нови санкции, но те няма да бъдат налагани в момента. Европейският съюз ще има стратегия за излизане от руската зависимост, макар това да трябваше да се случи още през 2014 година. Ако Европа ограничи дори и наполовина своята зависимост, това ще бъде огромен удар върху бюджета на руската федерация и той няма да може да поддържа нейната способност да води война.
По отношение на влиянието на Китай Кънев посочи, че китайската икономика няма капацитета да подпомогне във всички направления руската икономика, дори и да иска. Тя не може да подпомогне парично, защото алтернативните системи за разплащане касаят много ограничен брой банки. Няма как ограниченията в търговията в долари и евро изведнъж да се прехвърлят в юани. Две трети от световната търговия е в евро и долари.
„Китай и в момента купува газ от Русия, но не може да замести пазарите на Русия в Европа. Затова и единственото нещо, в което Русия е изрядна, са доставките на газ и петрол към Европа”.
„Когато имате световна икономика, в която най-големите икономически сили са в демократичния спектър, те могат достатъчно добре да се организират, така че да блокират всяка една икономика по света, която решава със сила да пренарежда световния ред”, обобщи гостът.
Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria