Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война, санкциите са като бавна отрова

"Правителството ясно поставя тази война над благоденствието на гражданите"
1 сеп 2023 17:30, Елка Василева
212
Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война, санкциите са като бавна отрова
Снимка: архив, БГНЕС

Колебанията на курса на руската рубла отвориха пукнатина в крепостната икономика на Владимир Путин - едно уязвимо място, набързо залепено от икономическия екип на Кремъл - действие, което позволи на националната валута да се закрепи, поне засега.

И все пак пластирът - спешното повишаване на лихвения процент - не може да скрие дилемата в сърцето на руската икономика: как да се финансира армията, като в същото време не се подкопае националната валута и не се нажежи икономиката с разяждаща и политически неудобна инфлация, пише Асошейтед прес.

Още по темата
Животът в Москва представлява фасада на нормалността въпреки широкообхватните санкции, свързани с войната в Украйна, и изтеглянето на стотици западни компании от Русия.

Една вечер наскоро изнесените на улиците маси на ресторантите и баровете по популярната улица "Болшая Никитска" бяха пълни с добре облечени хора, които се радваха на дошлото като балсам августовско време. Висока музика се чуваше от двора на близко заведение. На пръв поглед нищо в търговските центрове не се е променило, но там, където едно време бяха магазините на "Зара" и "Ейч енд Ем", сега клиентите могат да разгледат новите модни марки "Мааг" и "Вилет".

От друга страна лесно може да вземете поничките "Крънчи дрийм" (Krunchy Dream) за добре познати "Криспи крийм" (Crispy Cream, в превод "хрупкава мечта" - бел. ред.), които едно време имаха щанд в търговския център "Европейски". При липсата на "Епъл пей" банките предлагат лепенки с чип, който позволява електронно плащане.

Ключовите икономически параметри също са в границите на нормалното. Нивото на безработицата е ниско, икономическият растеж е по-висок, отколкото мнозина са очаквали, и инфлацията е умерена за руските стандарти - 4 процента за месец юли - макар и да е трудно поносима за хората с ограничени доходи.

Хората в Москва, където критиката към армията може да ти донесе затвор и затова някои (автори на публикации в социалните мрежи - бел. ред.) използват само малките си имена - излъчват неспокойствие и примирение.

Пенсионерът Владимир Черемисиев, на 68 години, припомня, че проблемите след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. са дошли със закъснение от няколко години.

"Мисля, че макар и да съм пенсионер и да нямам големи доходи, все още не се затруднявам много - казва Черемисев. - Изпитвам обаче тревожност - понякога вдигам кръвното."

Други хора отбелязват, че цените постоянно се променят.

38-годишната бизнесдама Юлиана е по-разтревожена. "Условията ни на живот се влошиха рязко, не е добре... И това няма да свърши утре, нито пък вдругиден. Смятам, че повече от едно поколение ще плаща за това, което се случва", заявява тя.

Притиснат от нуждата от доставки, бизнесът търси варианти.

Андрей Лавров, собственик на стоматологичната клиника "Смайл" ("Усмивка" - бел. ред.), казва, че преди е трябвало да си купува конци и силикон от Китай, защото по принцип работи "предимно" с вносни материали.

"Но, между другото, нищо страшно не се е случило", отбелязва той. "Ако нещо повече не се доставя, тогава лесно може да го замениш по паралелни канали."

Някои конци руско производство са от "много висококачествени материали", посочва Лавров на фона на стремежа на руската индустрия "да използва намалението". "Намира се съответният заместител", добавя той.

И все пак руският внос се възстановява от удара, като стоките преминават през близки държави като Казахстан и Армения, избягвайки санкциите. Държавните разходи за армията и социалните програми осигуряват пари на хора и компании, които използват част от припечеленото за вносни продукти.

Недостигът на работна ръка, дължащ се на емиграцията, също води до вдигане на заплатите, докато субсидираните от държавата ипотеки помагат за поддържане на търговията с недвижими имоти.

Някои удари по икономиката са очевидни, особено по автомобилната промишленост, след като западните производители напуснаха руския пазар. Все повече обаче навлизат превозните средства от Китай.

Пътуването в чужбина е болезнено скъпо и ограничено заради визовите и самолетните забрани, макар че богатите, както винаги, успяват, а тези със скромни доходи и без това не можеха да си го позволят.

Що се отнася до натиска върху рублата, Русия, един от най-големите доставчици на петрол в света, печели по-малко от продажбата на своя петрол заради наложените от Запада санкции. Това намалява търговския излишък на страната спрямо останалия свят, защото и руските граждани и компании купуват повече от чужбина.

Да се печели повече от износ, отколкото се харчи за внос, обикновено е в помощ на рублата. Макар че свиващият се търговски излишък доведе до стабилен спад на националната валута, Русия всъщност се облагодетелства, защото по-ниският валутен курс на практика помага на правителството да си плаща сметките.

Затова и доларите, спечелени от петрола, може да се обменят за повече руски рубли и да се дадат за държавната администрация, за работещите и за пенсионерите.

Руската валута обаче потъна много по-дълбоко, отколкото му се искаше на Кремъл, доближавайки на 14 август курса от 100 рубли за един долар -  важна психологическа бариера. Това принуди централната банка на Русия по спешност да вдигне значително на следващия ден лихвения процент с 3,5 процентни пункта, като целта беше да се намали търсенето на вносни стоки.

Рублата скочи до курс от 92 за един долар в дните след вдигането на лихвения процент, но оттогава отново стабилно пада; в сряда тя се търгуваше срещу 96 за долар. Макар и под миналогодишното ниво от около 60 рубли за един долар, по-ниският обменен курс все още не означава криза, ако може да се избегне свободното падане на рублата.

Кремъл работи за защита на руската икономика от санкциите, откакто анексира Кримския полуостров през 2014 г. Освен това Москва пренасочи хранителната промишленост към местни компании, като забрани вноса от Европейския съюз и подтикна производителите да намерят изход от ситуацията на местно ниво.

Благодарение на печалбите от петрола правителството има пренебрежимо малък дълг и стабилни валутни резерви, макар че около половината от тях са замразени заради санкциите.

В дългосрочен план обаче руската икономика я чака "горене на бавен огън" под натиска на санкциите и разходите на Путин за войната, казва Робин Брукс, главен икономист в Института за международни финанси.

"Дилемата е, че от една страна той трябва да похарчи много пари - да се води война излиза суперскъпо", обяснява Брукс. "Как правиш невъзможното, притиснат между нуждата от пари и вдигнатия лихвен процент, за да не може общата картина да ти се изплъзне? По мое виждане добро решение в този случай няма", добавя той.

Руският петрол очаква санкции от Запада и таван на цената, каквито демократичните държави от Г-7 вече наложиха на продажбите на други страни. Г-7 може "да направи тази търговия много по-трудна за Путин" със свалянето на ценовия таван от 60 на 50 долара (за барел - бел. ред.), посочва Брукс.

Това "ще окаже още по-силен натиск върху рублата, ще постави под по-голямо напрежение централната банка на Русия, като я принуди да качи лихвените проценти, и ще направи тази търговия много по-трудна", отбелязва той.

В краткосрочен план падането на рублата "не е знак, че Русия е на път да изпадне в дълбока финансова криза", казва Крис Уийфър, изпълнителен директор и анализатор на руската икономика в консултантската компания "Макро адвайзъри".

При липсата на чужди вложения във валута Кремъл може да влияе на лихвения процент просто като каже на контролираните от държавата износители кога да продават чужда валута за рубли, посочва Уийфър. На всичкото отгоре цените на руския петрол наскоро се покачиха, като се сви размерът на отстъпките, които се полагат на клиенти от Индия и Китай.

Повишаването на лихвения процент с цел да се стимулира рублата "задушава частния сектор - или поне този дял от икономиката, който не е свързан с войната и отбранителната промишленост - така че остават достатъчно ресурси, за да може войната да продължи", е мнението на Янис Клюге, специалист по руска икономика в германския Институт за международни отношения и сигурност в Берлин.

"Правителството ясно поставя тази война над благоденствието на гражданите", посочва той.

В по-дългосрочен план взетите от Путин решения ще подкопаят икономическия растеж и ще окажат продължителен натиск върху рублата, казва Клуге. Без необходимите за комплексни стоки чуждестранни инвестиции Русия ще произвежда сама по-малко, отколкото изискват нуждите й, и ще внася повече.

"А това ще означава, че в бъдеще руските граждани няма да могат да си позволяват същия стандарт на живот, както досега", отбелязва Клуге. (БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


212
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
117
2
 
2
 
! Отговори
До 119 преди 8 месеца
у нас пък бедните изкупиха гръцко...има места се говори изцяло на български. Богатите са по Алпите и ривиерата
116
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
фенките на Сорос и Козяк яко щамповат коментари и минуси!!! 0тврат!
115
3
 
2
 
! Отговори
До Информационна вой преди 8 месеца
Войната не е само информационна, тя е глобална.......................... на фронта,във финансите................от студена стана гореща война..............елитът на Запада не крие,че иска унищожаването на Русия!!!
114
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Русия своите не оставя и не предава.. Ако си свой чакш Русия да дойде и да ни освободи от краварското робство..
113
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
109, в Тайланд е готино, но ако имаш възможност отиди до Куба. Незабравимо е.
112
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Нашите русофоби така са налапали американския ботуш, че не го пускат. Вкуснен ли е американския ботуш, а бе русофоби? Какво ви дадоха краварите освен един мирижлив ботуш.
111
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Футболните фенове са едно смешно позорище. Нацисти подкрепят отбор с 80% ч.е.р.н.и. играчи. Вашият ф.ю.р.е.р знае ли за това?
110
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Чакаме Русия да ни освободи от краварското робство
109
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Не знам защо си мислите, че руснаците живеели бедно. Средната им класа изкупи Черноморието ни, купуват къщи и в Гърция, и в Турция. А богаташите им са по Монте Карло и Ница. А нашата средна класа има по една панелка в Люлин и евентуално къща на село, опоскана от ромите.
108
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Като слушам руски език всичко разбирам все едно слушам български. Като слушам английски, френски, испански, немски и т.н. ама нищо не разбирам. Руснаците са нашите братя и са най-близките до нас. Ние сме една кръв, един език и една вера. Ако ти не харесваш Русия, просто напусни БГ, цръвул!!! В геi-канада и кравария те чакат. Там всичко, което лети се яде.
107
5
 
5
 
! Отговори
До 109 преди 8 месеца
На 80% от руснаците кинтите и за Сочи не им стигат...стоят в блатото и 70% нямат и паспорти
106
6
 
8
 
! Отговори
Информационна война преди 8 месеца
Срещу Русия!
105
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Какво точно..., от няколко дни в БРИКС+ влизат най-мощните световни производители и най-яките световни потребители на енергоресурси. Този факт води към извода, че първите ще продават на вторите срещу национални валути в рамките на БРИКС. Доларите стават абсолютно ненужни за страните от БРИКС. Колективният запад остава с долари, но без ресурси и отива в канализацията.
104
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Най-добре за всички ще е укронацистите и натовските наемници да се предадат. Киевския нацистки режим незабавно да подаде оставка и да даде командването на Кремъл. Освен това ЕС и нато да се разформироват, защото са ненужни тер. организации. Кравария да се раздели на отделни щати. Братушките гарантират световен мир. Честота 129.200 и кажи "Волга".
103
7
 
7
 
! Отговори
четете преди 8 месеца
Има една книга на един германец-Михаел Морис..................."Неща,които не би трябвало да знаете"с подзаглавие:"Целият западен свят е притежание на няколко фамилии...........Сега те искат и останалата част от планетата"!!!Четете и ще разберете защо се водят войни и какво става в света..............страхотна книга е това!!!
102
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Пия си студена биричка, ям си пържени картофки с рибка на Черноморието. Куфея си, че запада дълбае под дъното, а укронацисткия режим е към своя край. Послепис от българин в Руския курортен град Сочи))). Около мен се въртят рускини, другия месец с 2 мацки отиваме в Турция на екскурзия, след това мислим Куба или Тайланд. Вие си стойте в кл0аката наречена БГ!!!
101
4
 
6
 
! Отговори
за войната преди 8 месеца
Според мен една от целите на ЗАПАДНИЯ ЕЛИТ и на войната е да умрат колкото може повече мъже от Русия и Украйна да умрат...................за да има жени(рускини и украинци) за западняците!!!Хитър ход е това...............жалко, че руснаците и украинците се хванаха на тоя номер и се избиват взаимно!!!
100
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Само руснаците са способни при положение,че имат всички ресурси на този свят да живеят по-зле от нямащите нищо държави.
99
1
 
6
 
! Отговори
ТСВ преди 8 месеца
се води вече................Русия е изключена от международната финансова система..............Западът тръгна на глобална война с/у Русия...............на никой не му пука за Украйна или украинците............западният елит иска колкото може повече руснаци и украинци да умрат!!!!
98
3
 
3
 
! Отговори
До 96 преди 8 месеца
800 к рубли са 8к евро! Ква ипотека кво речи? За барака за сечива на село ли става въпрос? Един автомобил, при това китайски почва от 3 милиона рубли