Ларгото в София с три квартала и главна улица

Проектът ще бъде завършен до средата на април
12 мар 2016 10:13, Петя Славова
25
Ларгото в София с три квартала и главна улица
Снимка: архив, Булфото

Ларгото на София ще бъде завършено до средата на април, а под него ще се оформи най-големият подземен музей, който ще показва три квартала на антична Сердика.

Сред най-големите атракции обаче ще бъде декуманус максимус - главната улица на античния град. Тя е с почти изцяло запазена автентична настилка, по която ще вървят и посетителите, съобщава "24 часа". Смята се, че по тази улица поне двама римски императори са били посрещани триумфално след спечелени битки.

Главната улица на древния град е била оградена с колонади. По нея е отделено и място за пешеходци, като се твърди, че над него е имало покритие, което да пази минувачите от дъжд или сняг. Колонадата е възстановена, но само малка част е оригинална, тъй като колоните не са запазени. По нея се е влизало от Източната порта на Сердика, чийто вход е в подлеза срещу бившия Партиен дом.

Около главната улица може да се види запазена жилищна част от римския град. Има оригинални части от канализацията, водопровода и подовото отпление на жилищата. В някои от тях могат да се видят и останки от мозайки.

Едно от парчетата все още крие тайна от археолозите. То се вижда в края на комплекса, където е разкрита част от зид на голяма обществена сграда. Там е открита и малка част от мозайка

Според предположенията сградата, която попада точно под кръстовището пред бившия Партиен дом, може да е била обществена и да е принадлежала на градската стража. Смята се, че мозайката може да е украсявала пода на тържествена зала. Предполага се, че големината ѝ е 15 на 30 м и е възможно тя да се е запазила цялата.

Три инсули (малък квартал) пък показва другата част на ларгото - пред ЦУМ. Там е оформена панорамна площадка, от която също могат да се гледат старините.

Заради споровете около възстановяването им, достроеното е намалено с 1 метър. Ясна линия показва докъде стигат оригиналните остатъци от структурите и къде започва възстановката на сградите.

На подлеза до ЦУМ пък е пъпът на София - там се пресичат двете главни улици на антична Сердика - декуманус максимус и кардо максимус. Мястото, което показва центъра на града, който не се е местил от 2000 години, засега е маркирано само с кръг.

В единия ъгъл - към пл. "Бански", може да се видят части от термите на Сердика.

Една част от инсулите са на открито, а останалата - на закрито. Заради тях е бил преместен входът на бъдещия музей. Вътре освен жилищни сгради също могат да се видят мозайки от IV век, запазениоловни тръби, които са били част от системата на градския водопровод.

Заради една от мозайките, която е била под абсида на църква, частите от храма са преместени от другата страна на ларгото. Парченцата от мозайката са били свалени, реставрирани и върнати отново на мястото им. При разкопките са открити и 60-70 скелета, тъй като зад църквата, построена върху античната сграда, са се правели погребения.

За друга пък археолозите смятат, че е имала фонтан във вътрешния двор, но той не е запазен.

Там се вижда и част от абсида на църква, за която има предположения, че е била много дълга и другият ѝ край е стигал до Западната порта на Сердика. В покритата част на музея за възстановяването на сградите са ползвани само материали от разкопките. Единствено хоросанът е нов. Този метод обаче не може да бъде приложен при археологическите структури в откритата част, защото те са изложени на метеорологични влияния и трябва да бъдат защитени, казват експерти.

 Иначе по ларгото остават довършителни работи - по стъкления купол, монтиране на сценично осветление, озвучаване и дооформяне на музейната сбирка. Комплексът се изгражда с европейски средства, а възложител е Министерството на културата. Останките от антична Сердика бяха проучени и разкрити още при строителството на втория лъч на метрото. Тогава “Метрополитен” отпусна около 6 млн. лв. После обаче изпълнението на проекта за 15 млн. лв. се забави с година и половина заради проблеми с обществената поръчка. Финалният етап на изграждането на комплекса започна през пролетта на 2015 г.

 Сцена за театър, концерти и други събития с място за 1000 души публика е оформено точно под стъкления купол, покриващ ларгото между президентството и Министерския съвет. Гърбът на сцената, която е очертана само с по-тъмен цвят на плочките, са останките от антична Сердика.

 Идеята е в помещенията, които сега са празни, от едната страна на сцената да се разположат галерии и изложбени площи.

 От другата страна пък е преместена абсида от църква, открита при разкопките в другата част на ларгото - под бул. “Мария Луиза”. По нея могат да се видят 7 пласта стенописи от различни епохи. Идеята е в празните сега пространства да се изложат още археологически находки.

 Според експерти акустиката в залата е много добра и това дава възможност там да се правят и концерти. Направени са и две обществени тоалетни, а тази част на ларгото ще се обслужва и от два асансьора. Замисълът е пространството да бъде изцяло за култура. Има и идея на входа да бъде поставен макет на стара София. Само тази част на ларгото е около 2400 кв. м.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още по темата: Ларгото
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
2
 
3
 
! Отговори
Мунич преди 8 години
До 20 Я пак си помисли.Белград, Букорещ са в пъти по уредени и красиви. Атина е същата гмеж като София. За Скопие няма смисъл да се коментира, а за Тирана нямам преки впечатления, но хора ходили скоро казаха, че се развива главоломно. София се развива на самотек от 25г насам, няма идея, няма визия, няма план. Просторни и добре уредени квартали в миналото се презастроиха в настоящето.
18
5
 
5
 
! Отговори
красива София преди 8 години
каквото и да се направи постоянно се плюе , и защо мислите че се краде на поразия .....София се преобразява със всеки изминат ден и по хубава става .Обиколил съм други столици на Балканите ама такава природа кавато има София другите нямят.Господи пази България
17
2
 
4
 
! Отговори
Добромир Стоянов преди 8 години
...да виждаме позитивното и да го цени и пазим, умножаване! Да сме непримирими с корупцията, безхаберието, немърливостта, кражбата!Но да плюете по всичко и по всеки е същото като да плюете по себе си! Няма да ви стане по-добре! Напротив!Или така ви харесва!???С уважение и мир!Добромир
16
3
 
4
 
! Отговори
Добромир Стоянов преди 8 години
Уважаеми съграждани, Човек като ви чете коментарите му се иска да е глух и сляп! Не се учудвам на преобладаващите негативни новини в медиите! Явно това искате! Жлъч, кал, клюки, плювни, кръв, насилие и т.н.София видно става по-красива и Ларгото е част от този процес! Да, трябва да сме постоянни и по-настоятелни, за да засилил и ускори темповете на развитие и благоустрояването на града ни, защото има още мнооого какво да се направи! Да даваме идеи, да настояваме нещата да се случват...
15
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Колко пари се откраднаха, каква грозотия и ментета се сътвориха ... нямам думи.
14
13
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
София от ден на ден става все по-хубава, а хейтърите-*** все по-злобни.
13
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
......... и да не забравят да сложат паметник на "император" Тиквоний Банкянски ....... "сътворителя" на тази грозотия ...... та да се чудят след години хората как може 2016 г. след Христа да съществуват такива баламурняци, пък и да ги избират за "императори" !?
12
12
 
18
 
! Отговори
пешо преди 8 години
а вземете веднъж се зарадвайте когато се прави нещо за туризма. на мен лично възстановките ми изглеждат добре. няма как да изкопаем два камъка и да кажем елате гледайте римски град. частична възстановка и благоустройство са необходими и се правят навсякъде по света. ако имахме това барго преди 5 години софия щеше да е столица на културата, а не пловдив
11
18
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Типично за селяните от ГЕРБ ! Много приказки, много лъжи и надуване, и накрая ... грозотия !А за парите ... знаеме !
10
14
 
15
 
! Отговори
me преди 8 години
И за какво някой уважаващ себе си турист ще ходи да гледа възстановени колонади, от които не е останало почти нищо? По-скоро ще гледа гипсовите клоунади на стадо *** "възстановители". Айде няма нужда. Опорочихте и унищожихте най-важното скъкровище на стара София. От алчност. Ограбихте децата си и техните деца, от културното им наследство, за да можете да усвоите едни пари. Дано сте щастливи като се гледате в огледалото. Защото рано или късно, наказанието ви ще ви застигне.
9
10
 
14
 
! Отговори
мафиота преди 8 години
Голямата част от руините са унищожени и ограбени по време на комунизма за строеж на партийни сгради , хотел Балкан ,ЦУМ ,Министерски сгради и др. .Сега наливат бетони за да изглеждат още по грозно .Запомнете играта е за комисионните и присвояване .
8
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вежди възстановителят на светове и усвоител на средства. Следва въпроса дали някъде няма да намерят и египетска пирамида с фараон в нея?
7
28
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Поредния безсмислен проект,чиято цел е да се налеят и после откраднат милиони левове . В последните години София се превърна в пералня на пари, скрита под предтекста за някакво уж важно строителство. Строят се тангенти, кръстовища, надлези и т.н., които просто отвеждат трафика на 50м. до следващата тапа..За крайните квартали-нищо, но от сърце. Да провинцията пък хич да не говорим. От там идват по-малко гласове и тя е оставена на фотосинтеза
6
20
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Преди беше по-хубаво.
5
12
 
31
 
! Отговори
комисионер преди 8 години
Кой го интересуват руините? Важни са комисионните!
4
18
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Толкова грозно и некачествено е направено всичко, че нямам думи. Дори на стълбите към подлеза за метрото няма предвидено място от което да минават инвалиди и бебешки колички.
3
27
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Браво! Поредната добра новина! А хейтърите по-долу, ако не им подари някой лично на тях по една къща, кола и банкова сметка с 1 милион, ще си хейтят и по всичко ще псуват...нещастни хора...
2
18
 
38
 
! Отговори
Румбо преди 8 години
За бомбастични проекти с обилно финансиране гербаджиите еша си нямат!Обаче да оправят пешеходните зони в центъра явно няма пари!Наскоро ходих по работа в София и останах потресен от състоянието на централната част!Та то всички областни градове,където съм ходил изглеждат по-добре...Къде отиват тия милиардни бюджети??????
1
15
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
идеално, сега поканете Азис на октриването, за да изпробва акустиката