IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

1 млрд. свята в нашата галактика приличат на Земята

Някои от тях дори може да са заселени с живи организми

1 млрд. свята в нашата галактика приличат на Земята

Изображение: NASA

Не по-малко от 3,5% от звездите в нашата галактика може да имат подобни на Земята планети, което ще рече около 1 млрд. свята, а някои от тях може да са заселени от живи организми. Това се казва в доклад на учени, представен във вторник на Ежегодното съвещание на Кралското астрономическо общество във Великобритания, цитиран от РИА Новости.

Откриването на планети извън пределите на Слънчевата система все още е сложна астрономическа задача, а откриването на малки планети, съпоставими със Земята, е задача, която още не е решена напълно. Макар че астрономите вече успяха да открият в Космоса няколко т.нар. суперземи (планети, имащи подобен на Земята строеж, но с по-голяма маса и размери), още няколко десетилетия усъвършенствания на астрономическите методи и инструменти делят учените от масовото откриване на неголеми планети.

Група учени начело с Джей Фарихи от Лестърския университет във Великобритания смята, че нашата галактика – Млечният път, може да съдържа в себе си огромно количество планети, подобни по строеж на Земята. Освен това част от тях, поради статистически съображения, трябва да отговаря на условията, необходими за възникване на живот.

В своята работа учените обърнали внимание на светимостта на особен клас звезди – белите джуджета, които според съвременните представи на астрономите представляват един от последните етапи на развитието на звездите, които приличат на нашето Слънце по маса. В процеса на своята еволюция такива звезди преминават първо през стадия на червени гиганти, при което диаметърът им може да се увеличи 200 пъти.

Това се дължи на факта, че в недрата на звездата се изчерпва водородното гориво, което поддържа светенето й в продължение на милиарди години, ядрото започва да се свива, допълнително се загрява и „възбужда“ термоядрени реакции във външния слой на звездата, което води до разширение.

Това разширение е толкова голямо, че навлиза дълбоко в  орбитите на близките до звездата планети, които в случая със Слънчевата система са малките планети, включително Земята. В резултат на това веществото на планетите преминава към звездата. Постепенно „раздуващата“ се звезда започва да се свива и преминава в друга форма – т.нар. бяло джудже, а около него се формира тънка „атмосфера“, съдържаща елементи, някога намирали се в състава на погълнатите планети.

Учените направили анализ на химическия състав на тази „атмосфера“, който показал, че от 146 изучени от тях бели джуджета 109 показват признаци, че в състояние на червен гигант звездата е погълнала своите планети.

Като приложили данните към целия Млечен път, астрономите стигнали до извода, че в нашата галактика едновременно могат да съществуват около 1 млрд. земеподобни планети, част от които може да е населена с някаква форма на живот.

Според планетолога Джонатан Фортни работата на астрономите показва, че образуването на подобни на Земята планети е много по-разпространен процес, отколкото се е смятало досега,  затова и в Млечния път те може да са много повече от 1 млрд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата