Вчера Великобритания потърси подкрепата на Германия, Холандия и Австрия, за да се окаже натиск върху Брюксел и ЕС да позволи на страните членки да ограничават достъпа на чужди граждани до основните си социални помощи, посочва в. "Файненшъл таймс".
Четирите страни се договориха да изпратят общо писмо до Европейската комисия, в което да я призоват да вземе предвид опасенията им от евентуални злоупотреби с техните социални системи от страна на граждани на други страни членки.
Решението на Германия да подкрепи Великобритания, която от няколко месеца води подобна кампания, показва, че Лондон активизира усилията си да ограничи свободното движение на граждани от съюза, което е ключово европейско право.
Британски представители в Брюксел посочиха, че Лондон е твърдо решен да сложи край на така наречения социален туризъм, при който граждани от бедни страни се преместват в богати страни, за да се възползват от по-щедрите им социални системи, в това число в областта на жилищата и здравеопазването. Типичните злоупотреби се извършват чрез фиктивните бракове и кандидатстване в университети само заради достъпа до социални помощи, посочва неназован британски дипломат, цитиран от "Файненшъл таймс".
Вчерашната среща в Брюксел на министрите на вътрешните работи от ЕС и на колегите им от страните, асоциирани към Шенгенското споразумение, е сред водещите теми за британските издания. На срещата не беше гласувано никакво решение по молбата за членство на България и Румъния в Шенгенската зона, но бяха припомнени британските опасения от вълна от имигранти от България и Румъния при отпадане на ограниченията върху пазара на труда. Освен това беше повдигнат и въпросът за така наречения социален туризъм, пишат британските вестници "Файненшъл таймс" и "Дейли телеграф".
„Файненшъл таймс“ цитира и вчерашното изявление в Брюксел на британския министър на вътрешните работи Тереза Мей, че злоупотребите с правото на свободното придвижване не са само британски проблем, че трябва да се предприемат съвместни усилия срещу тях. "Ние създаваме имиграционна система, която работи в национален интерес, подкрепя британската икономика, като привлича хората с най-добри умения от света, но в същото време защитава нашата социална система и предвижда строг подход към тези, които идват във Великобритания, просто за да експлоатират нашата система за социални грижи", цитира британският финансов вестник думите на Мей.
Дебатът за това кои помощи трябва да бъдат достъпни за европейски граждани, живеещи във Великобритания, се засили поради страховете от увеличен приток от мигранти от България и Румъния, припомня изданието. Във Великобритания вече се обмислят промени в тази насока, като например да се попречи на родители имигранти да искат детски надбавки за деца, които живеят зад граница, или въвеждането на изискване мигрантите да чакат една година, преди да получат достъп и до неспешни здравни услуги.
Вчера в Брюксел германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих подчерта, че ще обмисли промени в правилата, които позволяват на европейските граждани да искат социални помощи във всяка страна от съюза. Той припомни, че сега едно правителство може да изгони имигранти, злоупотребяващи със социалната му система, а те след това отново да влязат свободно и законно в страната. По този начин министърът косвено аргументира решението на Германия да подкрепи Великобритания за общо писмо до ЕК.
Фридрих добави, че очаква европейските министри на вътрешните работи да обсъдят през юни възможността за временно ограничаване на правото на злоупотребилите със системата за социални грижи да влязат отново в страната, в която са извършили злоупотребата.
В Германия повечето от основните социални услуги се финансират от общините. Към края на 2011 г. в Германия е имало 147 000 българи и румънци. В началото на 2012 г. броят им е нараснал с 88 000 души, посочва вестникът.
По повод инициативата на Великобритания, Германия, Австрия и Холандия за общо писмо с настояване ЕК да преразгледа директивата си от 2004 г. за правата за пребиваване в страните членки, британският в. "Дейли телеграф" посочва, че Брюксел е обвинил британското правителство, че си измисля несъществуващ проблем със "социалния туризъм". Изданието подчертава, че говорител на комисията, чието име не се споменава, е казал, че нито една страна членка не е била в състояние да предостави доказателства, че има проблем с този "туризъм".
Вестникът припомня, че на срещата на вътрешните министри вчера в Брюксел се е оформил още един блок от страни срещу България и Румъния. Това са Германия, Холандия и Финландия, които блокират усилията на двете балкански държави да влязат в свободната за движение зона, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.