Докато САЩ подпомага гарантирането на сигурността на държавите-членки на НАТО, скорошен анализ на РАНД Корпорейшън показва, че много източноевропейски държави може да бъдат погълнати много преди американските подкрепления да пристигнат, предаде "Бизнес Инсайдър".
Страни като Естония биха могли да бъдат завладени за най-малко 60 часа, казват анализатори. Ето какво правят 8 държави от Източна Европа, за да се подготвят за война, за която се надяват никога да не дойде. Украйна е една от държавите, която в момента е във война с Русия.
Докато украинските войски се сражават с ограничени групи от руски доброволци, украинските висши генерали са загрижени за опасността от въздушна атака в пълен мащаб и земна инвазия. За да бъдат подготвени, се копаят окопи, маневрират се въздушната отбрана и други военни единици. Освен това, Украйна планира масивна експанзия на своя флот, за да замени много от корабите, заловени от Русия при анексията на Крим през 2014 г., пише "24 часа"
Естония разполага с армия от едва 6000 души и при една атака, Русия би могла да я завладее за няколко дни. Нацията провежда конкурс "военен спорт" и насърчава гражданите да пазят оръжия в домовете си. Над 25000 естонци са се включили в упражненията, които включват умения, полезни за бунтовнически сили.
Подобно на Естония, Латвия също разчита на обучение на гражданите за противопоставяне на възможна инвазия. Залага се на силите за специални операции и утроява размера на националните въоръжени сили. Подобно на повечето членове на НАТО, Латвия също се опитва да получи войски на НАТО на своя почва, за да спре руската агресия. Великобритания вече е изпратила войски за упражнения.
Литва предостави на своите граждани книга, в която в детайли е представено как да се оцелее при руска инвазия и включва телефонен номер, на които жителите могат да се обаждат, за да докладват предполагаеми руски шпиони. Литва също така планира да възстанови военна повинност за мъжете на възраст между 19 и 26 год.
Норвегия официално призна, че вярва, че Украйна е незаконно окупирана от Русия. А Русия добави Норвегия към списъка на целите за "стратегически" оръжия. Норвегия също покани още войници на НАТО, включително и американски морски пехотинци, за да се обучават там.
Полша, която се смята за един от най-твърдолинейните членове на НАТО, предупреждава за заплаха от Москва от известно време. След нахлуването на Русия в Украйна, Полша стана известна със закупуването на подводници и хеликоптери за специални операции. Финландия и Швеция са страните, които избягват да сключват съюзи, но руската агресия ускори интереса им за ограничена отбрана, което ще улесни НАТО да предостави войски в случай на война.
Великобритания и САЩ подписаха по два договора, всеки с Швеция и Норвегия за провеждане на съвместни учения, както и участие в проекти за научни изследвания, развитие и обществени поръчки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.