Eвропейският съюз ще търси приложение на бойните си групи, създадени на хартия, но не използвани досега. За това се разбраха външните и военните министри на Съюза в Брюксел днес.
Министрите приеха изпълнението на План за сигурност и отбрана, който предвижда създаването на военен капацитет на Съюза, увеличаване на общото планиране на военни операции, развитие на силите за бързо реагиране, общо обучение още от следващата година.
"Не става дума за създаване на европейска армия, на щабквартира или на европейска териториална отбрана", заяви върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини.
Тя обаче подчерта, че ЕС ще задейства повече възможности за засилване на отбранителните си възможности и за реакция на външни конфликти и кризи. Сред тях са и бойните групи, които съществуват като правна възможност, но не са използвани никога. ЕС планира на първо време да ги използва за мироопазващите си операции, докато страните членки намерят достатъчно редовни войници за съответната мисия.
Освен, че ЕС ще гради общи възможности за реагиране при военни конфликти извън територията си, отбранителната доктрина ще се развива в посока защита на европейските граждани и изграждането на военен капацитет. До края на месеца Европейската комисия ще представи отбранителен план, който ще бъде насочен към създаването на общи военни възможности и към поощрения за развитие на отбранителната индустрия.
Главният проблем пред военния съюз е недостигът на пари. ЕС ще разчита на сътрудничеството с НАТО за своята сигурност и няма да прави паралелни на Пакта структури.
Могерини заяви, че ЕС е решен да върви с НАТО независимо дали САЩ ще се дистанцира от Алианса, предвид скептицизма на новоизбрания президент Доналд Тръмп към функционирането на НАТО.
Европейските външни министри обсъдиха обстойно и развитието на ситуация в Турция, но не приеха общи решения.
Белгийският външен министър Дидие Рейндерс съобщи, че "ЕС ще се опита да обясни на Турция, че реакцията на неуспелия преврат трябва да има някакакви граници" и че ЕС иска "пропорционалност в реакцията". Рейндерс каза, че с арести на кюрдски политици Ердоган няма да реши проблема с кюрдите.
Брюксел ще изрази загриженост пред турските власти от случващото се, но няма да затваряме каналите за комуникация, каза Могерини.
Според нея е много важно, ЕС да продължи да разговаря с официалните власти и с опозицията, тъй като Турция е страна кандидат. Ето защо връзките с Анкара не бивало да се късат.
Социалистите и либералите в Европейския парламент настояха миналата седмица Брюксел да прекъсне преговорите за членство на Турция в ЕС, след последните арести и заплахи за връщане на смъртното наказание в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.