Старите навици на Ким Кук Сонг умират трудно. Той трудно дава интервюта и все още се притеснява кой може да чуе това, което има да каже. Носи тъмни очила и само двама от членовете на екипа на BBC знаят предполагаемото му истинско име.
Ким Кук Сонг 30 години си проправя път към най-високите редици на мощните шпионски агенции на Северна Корея. Агенциите са "очите, ушите и мозъкът на Върховния лидер", казва той.
Той твърди, че е пазил техните тайни, изпращал е убийци, за да накарат критиците им да замълчат, и дори е изграждал нелегална лаборатория за наркотици, за да помогне за набирането на "революционни" средства. Сега бившият старши полковник решава да разкаже историята си пред BBC. Това е първият път, когато такъв висш военен офицер от Пхенян дава интервю за голяма телевизия.
Ким е бил "най-червеният от червените", казва той. Лоялен комунистически слуга. Но рангът и лоялността не гарантират вашата безопасност в Северна Корея. Той трябваше да избяга, за да спаси живота си през 2014 г. и оттогава живее в Сеул и работи за южнокорейското разузнаване.
Шпионинът твърди, че севернокорейско ръководство е отчаяно да прави пари по всякакъв възможен начин - от сделки с наркотици до продажба на оръжия в Близкия изток и Африка. Той разказва за стратегията зад решенията, които се вземат в Пхенян, за атаките на режима срещу Южна Корея и твърди, че шпионските и кибер мрежите на тайната държава могат да достигнат до цели по целия свят.
"Оперативна група за тероризъм"
Последните няколко години на Ким в най-високото разузнавателно звено на Северна Корея предлагат известна представа за ранната кариера на настоящия лидер Ким Чен Ун. Той рисува картина на млад мъж, който иска да се докаже като "войн".
Северна Корея създава новата шпионска агенция, наречена Главно разузнавателно бюро, през 2009 г., точно когато Ким Чен Ун се подготвя да наследи баща си, който е претърпял инсулт. Началник на бюрото бил Ким Йонг Чол, който остава един от най-доверените помощници на севернокорейския лидер.
Полковникът казва, че през май 2009 г. заповед е слязла по командната верига за формиране на "група за тероризъм", която да убие бивш служител от Северна Корея, който е избягал на юг.
"За Ким Чен Ун това беше акт за задоволяване на върховния лидер, баща му", казва Ким. "Беше създадена "Терористична сила", която да убие тайно Хуанг Джан-йоп. Аз лично ръководих и изпълнявах работата."
Хуанг Джан-йоп някога е бил един от най-влиятелните служители в страната. Той е ключов архитект на политиката на Северна Корея. Дезертирането му на юг през 1997 г. така и не му е било простено. Веднъж в Сеул той бил изключително критичен към режима и семейство Ким иска отмъщение.
Но опитът за убийство се обърква. Двама майори на севернокорейската армия все още излежават 10 години затвор в Сеул за заговора. Пхенян отрича напълно да е замесен и твърди, че Южна Корея е организирала опита за покушение.
Показанията на Ким биха подсказали друго.
"В Северна Корея тероризмът е политически инструмент, който защитава достойнството на Ким Чен Ир и Ким Чен Ун", казва той. "Това беше подарък за демонстриране на лоялността на наследника към неговия велик лидер."
Предстояло още. Година по-късно, през 2010 г., южнокорейски кораб "Чеонан" потъва, след като е ударен от торпедо. Четиридесет и шест живота са загубени. Пхенян винаги е отричал участието си и в този инцидент.
След това, през ноември същата година, десетки севернокорейски артилерийски снаряди удрят южнокорейския остров Йонппьонг. Двама войници и двама цивилни са убити. Имаше много дебати кой е поръчал тази атака. Ким твърди, че "не е участвал пряко в операциите на остров Чхонан или Йонпьонг", но те "не са били тайна за офицерите от RGB, те се гордеели с тези мисии и са се хвалели с тях".
"И тези операции нямаше да се случат без нареждания от върха", казва той."В Северна Корея, дори когато се изгражда път, това не може да стане без прякото одобрение на Върховния лидер. Потъването на "Чеонан" и обстрелът на остров Йонпьонг не са нещо, което може да бъде извършено от подчинени. "Този вид военна работа е проектирана и изпълнена по специална поръчки на Ким Чен Ун. Това е постижение."
"Шпионин в Синята къща"
Ким казва, че една от неговите отговорности на Север е разработването на стратегии за справяне с Южна Корея. Целта е "политическо подчинение". Това включва очи и уши на бойното поле.
"Има много случаи, когато съм насочвал шпиони да отидат в Южна Корея и съм изпълнявал оперативни мисии чрез тях. Много случаи", твърди той. Не уточнява за какви точно мисии говори, но дава един интригуващ пример.
"Имаше случай, когато агент от Северна Корея беше изпратен и работеше в президентския офис в Южна Корея и се върна в Северна Корея безопасно. Това беше в началото на 90-те години на миналия век. След като работи за Синята къща (Президентската служба на Южна Корея) за пет до шест години той се върна безопасно и работеше в Службата за връзка 314 на Лейбъристката партия. Мога да ви кажа, че севернокорейските служители играят активна роля в различни организации на гражданското общество, както и във важни институции в Южна Корея."
Няма начин BBC да провери това твърдение. Но както отбелязва основателят на NK News Чад О'Карол в скорошна статия, южнокорейските затвори някога са били пълни с десетки севернокорейски шпиони, арестувани през десетилетията за различни видове шпионска работа .
Инциденти продължават да се случват и поне един включва шпионин, изпратен директно от Севера. Но данните на NK News показват, че много по-малко хора са арестувани в Южна Корея за шпионство от 2017 г., тъй като Северът се обръща към нови технологии, а не към старомодни шпиони, за събиране на разузнавателна информация.
Северна Корея може да е една от най-бедните и най-изолираните страни в света, но предишни високопоставени дезертьори предупреждават, че Пхенян е създал армия от 6000 квалифицирани хакери. Според Ким, предишният лидер на Северна Корея Ким Чен Ир е разпоредил обучението на нов персонал през 80-те години на миналия век "за подготовка за кибервойна".
"Университетът Моранбонг избира най-ярките студенти от цялата страна и ги обучава за шест години, за да им даде специално образование", казва той. Британските служители по сигурността смятат, че севернокорейско подразделение, известно като Lazarus Group, стои зад кибератака, която осакатява части от NHS и други организации по света през 2017 г. Смята се, че същата група е насочена към Sony Pictures във хак от висок ранг през 2014 г.
Ким казва, че офисът е бил известен като "414 Офис за връзка".
"Вътрешно го нарекохме "Информационният център на Ким Чен Ир", допълва той и твърди, че хакерите имат директна телефонна линия до севернокорейския лидер. "Хората казват, че тези агенти са в Китай, Русия и страните от Югоизточна Азия, но работят и в самата Северна Корея. Офисът също така защитава комуникацията между шпионските агенти от Северна Корея."
Наркотици за долари
Ким Чен Ун наскоро обяви, че страната отново е изправена пред "криза" и през април призова хората си да се подготвят за поредния "труден поход" - фраза, която описва катастрофалния глад през 90-те години на миналия век. Тогава Ким е в оперативния отдел и му било наредено да събере "революционни средства" за Върховния лидер. Това, казва той, означавало търговия с незаконни наркотици.
"Производството на наркотици в Северна Корея на Ким Чен Ир достигна своя връх през трудния март", казва той. "По това време Оперативният отдел изчерпа революционните средства за Върховния лидер. След като ми беше възложена задачата, доведох трима чужденци от чужбина в Северна Корея, изградих производствена база в учебния център на офиса за връзка 715 на Работническата партия и произвеждах наркотици. Говорим за ICE (кристални метамфетамини). След това ги продавахме за долари, които да представим на Ким Чен Ир."
Разказът му за търговия с наркотици по това време е правдоподобен. Северна Корея има дълга история на производство на наркотици - предимно хероин и опиум. Бивш севернокорейски дипломат от Обединеното кралство, който също дезертира на Запад, заяви пред Форума за свобода в Осло през 2019 г., че страната се е ангажирала с финансиран от държавата трафик на наркотици и се опитва да поправи широко разпространена вътрешна епидемия от наркомании.
Но къде са отишли парите за наркотици. Преобразувани ли са в пари за хората?
"Всички пари в Северна Корея принадлежат на севернокорейския лидер", казва той. "С тези пари той строи вили, купува коли, купува храна, носи нови дрехи и се наслаждава на лукса."
Оценките за смъртните случаи от продължителния недостиг на храна в Северна Корея през 90-те години варират от стотици хиляди до милион души.
Друг източник на приходи, според Ким, са незаконни продажби на оръжие за Иран, управлявани от оперативния отдел. "Имаше специални подводници, полупотопяеми. Северна Корея беше много добра в изграждането на модерно оборудване като това", разказва той. И все пак това може да е част от севернокорейската пропаганда, тъй като подводниците на страната имат шумни дизелови двигатели.
Но Ким твърди, че сделките са били толкова успешни, че заместник-директорът на Северна Корея в Иран се хвалел, че е извикал иранците в басейна си, за да правят бизнес.
Севернокорейските оръжейни сделки с Иран са открита тайна от 80-те години на миналия век и дори включват балистични ракети, според професор Андрей Ланков, един от водещите световни авторитети по Северна Корея.
Северна Корея продължава да напредва в развитието на оръжия за масово унищожение, въпреки че е обект на строги международни санкции. През септември страната изпита четири нови оръжейни системи, включително нова крилата ракета с голям обсег, система за изстрелване на влак за балистична ракета, хиперзвукова ракета и зенитна ракета. Технологията става все по-сложна.
Според Ким Пхенян също е продавал оръжия и технологии на страните, които се борят с дълги граждански войни. През последните години Организацията на обединените нации обвини Северна Корея, че доставя оръжие за Сирия, Мианмар, Либия и Судан.
ООН предупреждава, че оръжията, разработени в Пхенян, могат да попаднат в много проблемни кътчета по света.
"Лоялен слуга е предаден"
Ким води привилегирован живот в Северна Корея. Той твърди, че е карал лек автомобил Мерцедес-Бенц, подарен от лелята на Ким Чен Ун и му е разрешено да пътува свободно в чужбина, за да събере пари за севернокорейския лидер. Той казва, че е продавал редки метали и въглища, за да събере милиони в брой, които ще бъдат върнати в страната с куфар.
В обедняла страна, където милиони хора се борят с недостиг на храна, това е живот, който малцина могат да си представят, камо ли да живеят.
Мощните политически връзки на Ким чрез брака му позволяват да се движи между различни разузнавателни агенции, твърди той. Но същите тези връзки също излагат него и семейството му на опасност. Не след дълго, след като се възкачи на политическия трон през 2011 г., Ким Чен Ун решава да изчисти онези, които възприема като заплаха, включително собствения си чичо Джан Сонг Таек. Отдавна имало предположения, че Джан е фактическият лидер на Северна Корея, тъй като здравето на Ким Чен Ир избледнява.
Според Ким, името на Джан Сонг Таек е станало по-широко разпространено от името на Ким Чен Ун.
"Тогава почувствах, че той няма да издържи дълго. Чувствах, че ще бъде изгонен в провинцията", казва той. Но тогава севернокорейските държавни медии обявиха през декември 2013 г., че Джан е екзекутиран.
"Бях повече от изненадан, това беше фатален удар и бях ужасен", казва Ким. "Веднага почувствах опасност за живота си. Знаех, че вече не мога да съществувам в Северна Корея."
Ким е в чужбина, когато научава за екзекуцията от вестник. Той решава да направи план за бягство със семейството си в Южна Корея. "Да изоставя страната си, където е гробът и семейството на предшественика ми, и да избягам в Южна Корея, която по онова време за мен беше чужда земя, беше най-лошото страдание, причинено от емоционален стрес", казва той.
Но защо Ким Кук Сонг решава да говори сега?
"Това е единственото задължение, което мога да изпълня", казва той. "От сега нататък ще бъда по-активен, за да освободя моите северни братя от хватката на диктатурата и те да се насладят на истинската свобода.“
В Южна Корея има повече от 30 000 дезертьори. Само малцина решават да говорят с медиите. Колкото по-известен ставаш, толкова по-голям е рискът за живота ти и за живота на семейството ти.
Има и много в Южна Корея, които се съмняват в разказите на избягалите от КНДР. В края на краищата как може някой наистина да провери техните истории?
Ким живее изключително необичайно. Неговият разказ трябва да се чете като част от историята на Северна Корея - не цялата. Но неговата история ни предлага поглед отвътре на режим, от който малцина са в състояние да избягат, и ни казва нещо за това какво е необходимо, за да оцелее Ким Чен Ун.
"Политическото общество на Северна Корея, тяхната преценка, техните мисловни процеси, всички те следват убеждението за крайно подчинение на Върховния лидер", казва Ким.
Интересно е и времето на това интервю. Ким Чен Ун намекна, че може да е готов да разговаря с Южна Корея в близко бъдеще, ако бъдат изпълнени определени условия.
Но и тук шпионинът предлага предупреждение. "Минаха години, откакто дойдох тук, но Северна Корея изобщо не се промени", казва той. "Стратегията, която създадохме, продължава. Това, което трябва да знаете, е, че Северна Корея не се е променила дори и 0,01%"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.