0.2° делят ледниците в Антарктика от разтопяване

Това сочат данните от проучване, проведено от български учени
19 фев 2024 11:09, Александър Попов
21
0.2° делят ледниците в Антарктика от разтопяване
Инж. Цветан Паров. Снимка: личен архив

Ако въздухът в недрата на ледниците на о. Ливингстън стане едва с 0.2 градуса по Целзий по-топъл, голяма част от тях ще се разтопят. Това сочат данните от дълбочинно проучване, направено от българския изследовател и физик инж. Цветан Паров, по време на 32-рата антарктическа експедиция.

Обобщението е изведено на база едномесечен мониторинг на данни, придобити от сензори, специално разположени за проекта вътре в самия ледник. Според тях, бързото нарастване на зоната на ледотопене и образуване на ледени пукнатини по периферията на ледника, го прави още по-уязвим за външно влияние. Евентуално разтапяне на ледниците би довело до изтичане на огромно количество сладка вода в соления Южен океан и би променило цялостно екосистемата в акваторията на Антарктика. А това със сигурност ще повлияе множество процеси в глобален план.

“Резултатите от това проучване не са неочаквани. То само потвърди предварителната хипотеза, че балансът който крепи съществуването на ледниците в тази област от Антарктида, е изключително фин и повишение на атмосферните температури от едва 0.2 градуса по Целзий би унищожило по-голямата част от ледената покривка. Което от своя страна би могло да има много сериозни глобални последствия”, коментира инж. Паров.

За пръв път българин провежда подобно дълбочинно проучване на влиянието, което външната атмосферна температура оказва върху вътрешността на един от големите ледници на о. Ливингстън – Перуника. Данните за изследването са придобити от 15 сензора, разположени на дълбочина до 20 м в ледените пукнатини. Те отчитат температура, влажност и посока на въздушните течения. Според тях, силните ветрове на повърхността предизвикват турбулентни процеси в дълбочина , които са изключително важен фактор за промените на температурата във вътрешността на ледника. Те навлизат дълбоко през пукнатините му и помагат да се запазят ниските температури в дълбочина, обратно на процесите в периферията.

“Колкото и леденият вятър от повърхността да спомага за запазване целостта на ледника, той не може да компенсира изцяло активното ледотопене по периферията. Бях тук преди пет години, от тогава няма натрупан нов лед, т.е. трендът е все надолу“, констатира физикът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


21
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
1
 
! Отговори
Инсайдер преди 2 месеца
От -50 ще станат -49,8 и ледът ще се стопи !!!!!!! Хайде стига опорки,станахте смешни!
17
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Как бе? Нали според либерастията още преди 20-30 години трябваше да са се стопили ледниците и да ни залеят. Само че те докато си купуват къщи по бреговете на океаните, и си джиткат с частните джетове се опитват нас да спрат да си караме колите и да пътуваме със самолети. Онези които вярват на либерастията са също за бой.
16
0
 
1
 
! Отговори
Британски учЕн преди 2 месеца
Тоест телесната температура от тяхното присъствие може да е достатъчна за задействане на критичния цикъл. Изводът - спрете човешката намеса/присъствие на Антарктида.
15
0
 
2
 
! Отговори
ха ха ха ха преди 2 месеца
АЛ ГОР ГО ОБЕЩА ЗА СЕВЕРНИЯ ПОЛЮС ОЩЕ ПРЕЗ 2004Г, ДО 2014 ТРЯБВАШЕ ВСИЧКО ДА СЕ РАЗТОПИ - МАЙ НЕ СТАНА!
14
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
:))грешките в показанията могат да достигнат 2-5градусаС. Ето защо, след всяко отчитане на психрометричния термометър следва да се извърши корекция на термографа чрез изчертаване на 2-3 mm чертичка върху термограмата на стойността, показана от термометъра.:))
13
0
 
4
 
! Отговори
Име преди 2 месеца
Не е 0.2, а е 0.01! "Учените" не са изчислили правилно!
12
5
 
7
 
! Отговори
rambaldievskievich преди 2 месеца
А -52,3 градуса С в Китай какво е? Затопляне ли е?
11
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Абе някой да знае като как бих могъл да се уредя да измервам леда в Антарктида.Обещавам ,че няма да подпивам много групата на Остап Бендирович Пимпирский
10
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
В природата винаги има равновесие, тя си знае работата. Но има едно но, ако няма външна намеса на учените - геоинженерство.:))
9
2
 
5
 
! Отговори
Мадуро преди 2 месеца
Хахахах български учен=дървено желязо
8
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
<Бях тук преди пет години, от тогава няма натрупан нов лед, т.е. трендът е все надолу,констатира физикът...повишение на атмосферните температури от едва 0.2 градуса по Целзий би унищожило по-голямата част от ледената покривка.Което от своя страна би могло да има много сериозни глобални последствия>Ами ако всяка година се трупа лед, ще стигнат Луната без да летят на ракети.:))Е грешките в показанията на t,могат да достигнат 2-5С на психрометричния термометър,който мери t на въздуха.:))
7
1
 
8
 
! Отговори
Ивъх мари, майко! преди 2 месеца
0,00002 целзия още и КРАЙ! ФИНИТО! ОТИДОЙМЕ! :D А сега нека да излезем от сферата на фантазиите и да се сетим кога беше последния път, когато се сбъдна апокалиптичната прогноза на тия платени паникьори?
6
1
 
7
 
! Отговори
До Зевс преди 2 месеца
Ми няколко десетки пъти, до колкото е известно на науката! Но не там е проблема! Проблема е, че когато това се е случвало, на планетата земя е нямало ни един хомо сапиенс! Ама ич е нямало! Отделно да не каче че е нямало над 8 милиарда хомо сапиенса! Всеки от които иска всичко и сега! Та това е основния проблем с топенето на тез ледове!
5
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Спиртоварите "провели проучване" между две ракии. Смех!
4
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Кои ледници, тия дето трябваше да се разтопят през 2005 ли?
3
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
хи хи хи, ама верно ли бе? хи хи хи
2
0
 
7
 
! Отговори
Зевс преди 2 месеца
И колко пъти в историята на Земята се е случвало там да няма лед, а гора?
1
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
0.2 градуса това са 3 слонски пръдни