По една от преписките срещу бившия кмет Стефан Софиянски е било образувано наказателно дело, обяви заместник-главният прокурор Христо Манчев.
Той уточни, че става въпрос за нарушения, свързани с изграждане на сметище и за неправомерно отклонени средства в размер на 400-500 хиляди лева.
В отговор на въпрос защо Стефан Софиянски е първият от народните представители със спрени дела заради придобит депутатски имунитет, Манчев каза, че все някой трябва да е пръв.
Като се започне едно нещо, то трябва да се довърши, каза още той. Манчев добави, че се иска снемане на имунитета на Софиянски за делото за столичните хали, тъй като това е първото образувано срещу него дело.
Манчев отрече обвиненията, че прокуратурата изпълнява политическа поръчка срещу бившия кмет. Той не отговори дали в прокуратурата се обсъждат искания за снемане на депутатски имунитет и на други народни представители.
Парламентарната група на БНС смята, че народните представители са избрани да представляват интересите на българския народ и никой от тях няма право да се крие зад депутатския си имунитет. Това се казва в становище на ПГ на БНС във връзка с искането на главния прокурор Никола Филчев за снемане на имунитета на заместник -председателя на ПГ на БНС Стефан Софиянски.
Право на главния прокурор на България е да иска снемане на имунитета на народен представител при съмнение за извършено престъпление от общ характер, смятат от БНС. Факт е обаче, че господин Филчев като главен прокурор, периодично и точно по време на политически кампании, активизира дейността си в тази посока, се казва още в документа.
Според депутатите от БНС такъв е и случаят с искането за снемане на имунитета на бившия кмет на столицата и настоящ депутат Стефан Софиянски.
От ПГ на БНС посочват, че произнасянето на парламентарна комисия по случая ще съвпадне с датата на кметските избори в София - 29.10.2005 г. Действията на главния прокурор навеждат на мисълта, че независимата прокуратура се опитва да оказва политически натиск на столичани при избора им за кмет, а съвпадението едва ли е случайно, се посочва в становището на ПГ на БНС.
БНС смята, че с тези си действия главният прокурор цели показност, както в случая с искането за снемане имунитета на Венцислав Върбанов /настоящ депутат от ПГ на БНС/ през 2001 година. Депутатите припомнят, че повече от четири години делото не е приключило и се прехвърля между съда и разследващите органи.
Смятаме, че искането за снемане имунитета на народния представител Стефан Софиянски е персонална атака срещу него, тъй като в българския парламент има още няколко депутати с наказателни дела, но срещу тях няма внесено искане за снемане имунитета им, гласи становището на ПГ на БНС.
Според програмата на БНС едно от важните неща, които трябва да бъдат реформирани в съдебната система, е главният прокурор да се избира, отчита и контролира от Народното събрание.
Още по темата:
Софиянски отърва и делото за бизнес център „Гурко“
Съдят Софиянски за кризата с боклука в София
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.