Армията и полицията ще се обучават как да се предпазват от СПИН на работното си място, съобщи д-р Тонка Върлева - директор на програмата "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН", по време на семинар "Медии, ХИВ/СПИН и уязвими групи". Проектът е в рамките на програма, финансирана от Глобалния фонд за борба със СПИН, малария и туберкулоза.
На военнослужещите в българската армия, на тези, които са в чуждестранните мисии, и на полицаите ще се предоставя информация за превенция на заболяването, тъй като те са уязвими групи, обясни Върлева. По време на работата си военните, особено извън България, са изложени на опасност от заразяване от СПИН при практикуване на небезопасен секс, посочвайки, че от мисия в Камбоджа в България са се върнали девет серопозитивни военнослужещи.
Полицаите трябва да бъдат обучени, че при ситуации, в които контактуват с кръв, трябва задължително да работят с ръкавици. Проектът ще се изпълнява следващата година. Тази година са обучени преподаватели от медицинските
университети, които от своя страна са предали знанията си за работа със серопозитивни пациенти на общопрактикуващите лекари. Подобно обучение в рамките на програмата са преминали акушер-гинеколози, дерматолози и психолози.
Предвижда се да бъде обърнато по-голямо внимание и мотивиране за извършване на тестове за ХИВ/СПИН на бременните жени, допълни д-р Върлева. В Източна Европа и Централна Азия броят на серопозитивните
лица се е увеличил 20 пъти през последните десет години. Осем милиарда долара годишно се харчат в световен мащаб за превенция, грижа и лечение на СПИН, каза Мануела Грозданова от програмата на ООН за развитие.