IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

72 служители са осъдени за престъпления по служба през 2005 г.

За разлика от административната, корупцията в стопанската сфера е нарастнала през 2005 г., сочи изследването на Витоша рисърч

72 служители са осъдени за престъпления по служба през 2005 г.

През 2005 г. за престъпления по служба са били осъдени 72 служители, а средносрочният брой на осъществените корупционни сделки е бил 120 000 - 130 000.

Това сочи изследване на Витоша рисърч, залегнало в Седмия доклад "Антикорупционните реформи в България на прага на членството в ЕС", който беше представен днес на форум в резиденция "Бояна".

Във форума участват главният прокурор Борис Велчев, министърът на вътрешните работи Румен Петков, посланикът на САЩ Джон Байърли, депутати, ръководители на агенции, съдии.

Според доклада с подобряването на административните услуги и нарастване на доходите на населението административната корупция намалява, но трябва да се обърне специално внимание на политическата корупция, изразяваща се с изграждане на обръчи от фирми и завладяване на държавата.

За разлика от административната, корупцията в стопанската сфера е нарастнала през 2005 г., сочи изследването на Витоша рисърч.

Джон Байърли отбеляза, че корупцията руши доверието на хората към тяхното правителство, а най-силното оръжие срещу нея са неправителствените организации, професионалните медии и обществото.Според него българското правителство гледа сериозно на проблема и влага всички усилия за преодоляването му, но най-важната промяна трябва да стане на ниво обществена нагласа.

Главният прокурор Борис Велчев отбеляза, че ако борбата с корупцията продължи с досегашните средства, резултатите няма да бъдат по-добри. Той посочи, че основен порок за противопоставянато на корупцията е несвоевременнното разкриване на случаите.

"Освен това по високите етажи на властта корупцията е политически оцветена, което пречи на МВР", каза главният
прокурор. По думите му за справяне с този проблем е необходимо да се създаде независима служба за разследване на корупцията по високите етажи на властта.

Според него, докато това стане, проблемът може частично да бъде решен чрез назначаване на говорители на всички регионални прокуратури и повече откритост с медиите, което да доведе и до повече активност за подаване на сигналите.

Борис Велчев отбеляза, че няма да се поколебае да поиска имунитета на всеки магистрат, уличен в корупция. По думите му имунитетът на депутатите също не е пречка в случай, че бъдат събрани достатъчно доказателства. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата