IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

21,392 млн. души са преминали границите на България през 2004 г.

Общият брой задържани нарушители е 1210, като 70% от тях са заловени на българо-гръцката граница

21,392 млн. души са преминали границите на България през 2004 г.

Общият брой наши и чужди граждани, преминали през българските ГКПП през 2004 г., е 21,392 милиона, става ясно от отчета за работата на Национална служба “Гранична полиция” (НСГП). Увеличението е с 12,8% в сравнение с 2003 г.

През миналата година се наблюдава устойчивост в трафика на хора към страните от Централна и Западна Европа. Основен миграционен натиск на българските граници продължават да оказват преминаващите през Република Турция афганистанци, пакистанци, иранци, иракчани и граждани на африкански държави.

"НСГП на практика вече работи в структурите за охрана и контрол на границите на Европейския съюз", бе оценката на зам.-министъра на вътрешните работи Румен Стоилов. 

Общият брой задържани нарушители е 1210. 70% от тях са заловени на българо-гръцката граница. Запазва се се относително големият брой задържани на ГКПП, обявени за издирване – 2 587 лица (с 25,6 % повече от миналата година).

Като отчита новите реалности в регионален, европейски и световен мащаб, през 2004 година Национална служба “Гранична полиция” приоритетно насочи своите усилия към изграждането на надеждна гранична охрана и контрол, които максимално да гарантират вътрешната сигурност и обществен ред в страната ни, се казва още в отчета.

Национална служба “Гранична полиция” продължава работата за овладяване на незаконната миграция към Западна Европа. В страната не са допуснати да влязат 7 509 чужди граждани. Не са допуснати да излязат от България 4 817 лица, от които 4 034 българи. Основните причини са свързани с липса на необходимите финансови средства, наложено ограничение, непредставено пълномощно от родител, нередовни документи за превозните средства.

Процесът на превръщането на българската държавна граница в бъдеща външна на ЕС продължи с помощта на проекти по Програма ФАР, двустранни програми за техническа помощ със страните от Европейския съюз и съфинансиране от държавния бюджет. Международната дейност на НСГП беше подчинена приоритетно на борбата с транснационалната престъпност във всичките й форми.

През годината по проект на Програма ФАР на ЕС беше доставена и пусната в експлоатация плаваща железобетонна работилница за гранично-полицейски кораби. За морската ни граница бяха закупени два патрулни кораба от Федералната гранична охрана на Германия.

НСГП получи още системи за наблюдение и радиостанции. Общият бюджет на придобитите през 2004 г. технически средства е седем милиона евро. До 2007 г. НСГП ще получи по програмата общо 85 млн. евро, а до 2009 г, за въвеждане на шенгенските стандарти за външна граница на съюза - още 118 млн. евро. Така цялата сума по предсъединителните фондове става повече от 203 млн. евро.

На ГКПП-Кулата бяха въведени съвременни технически средства за разпознаване и идентификация. С тях се извършва видео-заснемане и разпознаване на държавни контролни номера на преминаващите автомобили, като се автоматизира въвеждането на информацията и се оптимизира обработката на пътнико-потока. Реализирането на проекта е важна стъпка към изграждането на съвременна гранично-полицейска служба.

В административно отношение през настоящата година предстои усъвършенстване на структурите по противодействие на корупцията, както и доизграждане и повишаване квалификацията на дознателския апарат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата