По-важното от материалните взимания е да разберем какво и как се е случило около Корпоративна търговска банка (КТБ), смята доскорошният председател на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.
Пред БНТ банкерът посочи, че част от активите на КТБ са били извадени още преди събитията, случили се около банката през миналото лято и по тази причина и трудно ще бъдат върнати. "Не мисля, че ще събере много", обясни още той на въпрос ще може ли държавата да възстанови активите на банката с отнет лиценз.
Според него пропуски в работата по отношение на банката е имало от много институции – банков надзор, данъчни, ДАНС, прокуратура и различните финансови разузнавания. Затова и анализът какво се е случило в банката е много важен.
Хампарцумян коментира, че на пазара в България има около 30 банки с различни апетити за рискови инвестиции и всяка търси своята ниша. Той обаче прогнозира, че в средносрочен план няма да има подобно "надуване на балон" чрез друга банка, защото „цялата политическа класа се ужаси от случилото се с КТБ”.
Банкерът посочи, че национална цел в момента трябва да бъде България да влезе в европейския банков надзор и голяма част от контролната дейност да бъде прехвърлена в Европейската централна банка (ЕЦБ). Това ще донесе и допълнителна финансова интеграция на институциите ни с еврозоната, допълни той.
Според Хампарцумян тенденцията в момента е към намаляване на лихвите по кредитите. Причината е политиката на ЕЦБ „реално да печата пари”, която индиректно ще се отрази и у нас. Според него в момента лихвите са по-ниски от нивата през 2007 – 2008 година, но хората не са ентусиазирани относно предсказуемостта на средата.
Повече за случая с КТБ можете да прочетете в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.