IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Подкрепяме евроатлантическата ориентация на Република Грузия!

Плевнелиев: Страната трябва да продължи процеса на реформите

Снимка БТА

Снимка БТА

Твърдо подкрепяме суверенитета и териториалната цялост на Грузия и правото на грузинския народ да избере пътя на евроатлантическата интеграция. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев след разговорите си в Тбилиси с грузинския президент Гиорги Маргвелашвили, съобщи президентският прессекретариат. 

"България също така не признава т.нар. "договори" между Руската федерация и Абхазия и Южна Осетия, които подкопават международните усилия за стабилизиране на ситуацията в региона", подчерта българският президент на обща пресконференция с грузинския си колега.

Президентът Плевнелиев заяви категоричната българска подкрепа за евроатлантическата перспектива на Грузия и припомни, че България е сред първите, които ратифицираха Споразумението за асоцииране с ЕС, включително за дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия. "Грузия трябва да продължи процеса на реформите. Успешното му приключване ще подобри способността на Грузия да се справи с предизвикателствата пред сигурността и стабилността", каза Плевнелиев.

Той заяви и подкрепата на България за кандидатурата на Грузия за членство в НАТО, като припомни, че български и грузински военнослужещи участват рамо до рамо в мисията ИСАФ в Афганистан. България приветства напредъка на Грузия във връзка с Плана за действие за либерализация на визовия режим и подкрепя отпадането на визите за грузински граждани от 2016 година, стана ясно след разговора на двамата президенти. "Напълно подкрепяме правото на грузинците да пътуват и да търгуват свободно в Европа", заяви държавният глава.

В Тбилиси Росен Плевнелиев и Гиорги Маргвелашвили обсъдиха възможностите за задълбочаване на търговско-икономическото сътрудничество и подобряването на икономическия обмен в Черноморския регион. Двамата държавни ръководители бяха единодушни, че Споразумението за асоцииране с ЕС създава нови възможности в полето на икономическото сътрудничество - през 2014 г. износът на Грузия за ЕС е нараснал с 18 на сто в сравнение с предходната година. Същевременно България е втората най-голяма експортна дестинация за грузинските стоки и
 най-голяма сред държавите членки на ЕС. "Гордеем се с този успех и сме готови да започнем подготовка на петото заседание на междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество", отбеляза държавният глава.

Български компании имат интерес за участие в проекти като разширяването на пристанищата в Батуми и Поти, изграждането на нефт-газови терминали, на високоволтови електомрежи, строителство и рехабилитация на ВЕЦ и други. Страната ни също така ще работи за разнообразяване на износа си за Грузия, предимно в областта на хранителната индустрия, фармацевтиката, парфюмерията и козметиката, машини за хранителната индустрия.
Двамата президенти откроиха и потенциала за разширяване на транспортната свързаност в Черноморския регион чрез подобряване на инфраструктурата между Европа и Азия.

При това България и Грузия заемат стратегически географски позиции между двата континента, подчертаха президентите Плевнелиев и Маргвелашвили. България също така подкрепя присъединяване на Грузия към
 Енергийната общност, а кавказката държава е ключов партньор при реализацията на Южния газов коридор и за диверсификацията на източниците и трасетата на природен газ за Европа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата