Частен съдебен изпълнител разпродава магазините в първия търговски център в Русе - Royal City Center, по искане на Райфайзенбанк, става ясно от съобщение в регистъра на публичните продажби.
Офертите си желаещите могат да подадат до 8 октомври, като се планира да бъдат отворени на 9 октомври.
Отделните обекти в търговския център са обявени на различни цени, включително и за над 200 хил. лева. Така центърът е оценен на над 1,9 млн. лева.
Междувременно Окръжният съд в Русе обяви “Мега Мол Русе” в несъстоятелност. Решението е вписано и в Търговския регистър.
От решението става ясно, че собственикът на търговския център се лишава от правото да управлява и да се разпорежда със собствеността си и запорът върху имуществото остава.
Молът обяви фалит, след като лондонският клон на Банка Пиреос СА заведе изпълнително дело заради необслужван кредит. Последваха искове и от други кредитори и дружеството не успя да постигне споразумение.
“Мега Мол Русе” отвори врати през 2010 г. като част от плановете градът да се превърне в притегателен център за румънците. Румънските туристи и купувачи обаче постепенно се оттеглиха от пазара в града заради обезценката на леята.
В Русе трябваше да има шест търговски центъра. От тях отвориха три - Royal City Center, “Мол Русе” и “Мега Мол Русе”, като от трите все още функционира само “Мол Русе”.
Останалите проекти – “Гранд Плаза”, “Мол Дунав” и “Мол Галерия Русе”, бяха замразени. Единствено спортната зала, която беше част от проекта “Гранд Плаза”, беше завършена и отвори врати наскоро.
“Мол Дунав” беше построен, но така и не заработи заради недостатъчния брой наематели. Инвеститорът в “Мол Галерия Русе” – полската компания GTC, пък дори не започна строителството на търговския център, а парцелът, върху който някога се намираше големия химически завод за производство на пластмасови изделия в Русе „Петър Караминчев“, стои празен.
Тежката ситуация на пазара на модерни търговски площи в Русе илюстрира красноречиво затрудненията на някои от инвеститорите в търговския сегмент, особено в областните центрове и по-малките населени места. Заради засилената конкуренция на един малък пазар, какъвто е България, и в момента продължава процес по препозициониране на шопинг центровете, включително и в София.
Тези от тях, които не успяха да се наложат на пазара на търговски площи, затварят един по един, а някои от тях намират и друго приложение. Бивш хипермаркет за техника във Видин например стана завод, а неоткритият "Мол Галерия" във Варна съвсем скоро ще бъде превърнат в частна болница.
Още новини за недвижимите имоти четете в Investor.bg