“По линия на програма ФАР са осигурени 880 000 евро за реализиране на представения проект”, каза още Щок. През ноември миналата година е бил подписан и друг проект за техническо оборудване и изграждане на компютърна лаборатория в института на стойност 130 000 евро. “Европейският съюз /ЕС/ остава силно ангажиран с процеса на реформа на съдебната система в България”, увери Щок.
“Целта на проекта "Укрепване на Националния институт на правосъдието" е да подпомогне НИП в основната му функция - обучение на магистрати и съдебни служители. Предстои първата група от младши магистрати - 44 съдии, 44 прокурори и 61 следователи, да преминат през 6-месечно обучение в института”, каза Пенчо Пенев, директор на НИП.
Проектът включва също подготовка на обучители, изготвяне на програми за обучение, основно по право на Европейския съюз, както и разработването на методики за обучението в НИП. Програмите за обучение са разработени с френски специалисти.
Заместник-министърът на правосъдието Маргарит Ганев съобщи, че до края на април тази година трябва да приключи проект за реформа на висшето юридическо образование. “Той ще започне през февруари и една от основните му задачи ще бъде да изведе обучението по право на ЕС като водеща дисциплина в специалност "Право" в юридическите факултети в страната”, добави Ганев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.