С водосвет на бойните знамена и поднасяне на венци пред Паметника на Незнайния воин днес ще започне Денят на храбростта и празник на Българската армия. На площад "Княз Александър Батенберг" ще се състои пеши военен
парад от представителни блокове на Българската армия. Парада ще командва генерал-майор Кольо Бъчваров - командващ Съвместното оперативно командване.
За разлика от миналогодишния парад тази година няма да има демонстрация на военна техника. За втори път от миналата година насам в парада ще участва представителен блок от участници в операции по поддържане на мира, който ще бъде воден от командира на втория пехотен батальон в Ирак подп. Петко Лилов. Блоковете ще бъдат 10 по 64 човека във всеки. Ще участват знаменен взвод
на Националната гвардейска част със знамената светини и представителните знамена на видовете въоръжени сили, и гвардейският представителен духов оркестър.
По обед ще се извърши тържествена смяна на караула пред сградата на президентската институция.
Денят на храбростта - 6 май, започва да се чества в Българската армия още с нейното създаване. С указ нр. 1 от 1 януари 1880 г. княз Александър Батенберг учредява военния орден "За храброст" - отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. А с указ нр. 5 от 9 януари същата година се постановява честването на празника.
До подписването на Ньойския договор Денят на бойната прослава се чества отделно на 27 ноември /победата на Българската армия в боевете при Сливница в Сръбско-българската война от 1885 г./. През 20-те години този празник се обединява с отбелязването на Деня на храбростта на 6 май.
От 1931 г. Денят на храбростта и победите е обявен за боен празник на войската. За първи път при честването на Гергьовския празник през 1937 г.
тържеството започва от предната вечер със заря, дотогава тя е епизодично явление.
След 1946 г. традицията в честването на празника на Българската армия е прекъсната. Първоначално е определена датата 9 септември, а след 1953 г. - 23 септември, която остава до демократичните промени през 1989 година.
В най-ново време Великото народно събрание определя за празник на войската 23 август - денят на боевете при Шипка. Две години - 1991 и 1992, българските воини честват този ден като свой празник. През 1993 г. с постановление на МС нр. 15, от 27 януари, 6 май отново заема мястото си в празничния календар на
армията като Ден на храбростта и празник на Българската армия.