Във Велинград жива верига от протестиращи и овцевъди спря инспектори на Агенцията по храните, които трябваше да вземат повторни проби от овцете. Първите вече показаха наличието на чума.
Напрежението ескалира и се стигна до намеса на полицията, която която осигури достъп до стопанствата. Пред екипа на Bulgaria ON AIR фермерите изразиха притесненията си, че в случаи на умъртвени животни ще получат малко средства и поискаха гаранция от ветеринарите, че пробите които са взети, са автентични.
"Днес се вземат 105 проби от двете стада. 105 цяла кръв, 105 скромни проби и 105 тампонни. Всяка една от тях се посява по различен начин. Ще бъдат излъчени двама представители в двата екипа да наблюдават нашата дейност и след това цяла комисия ще приеме нашите проби", каза началникът на отдел БАБХ - Пазарджик д-р Николай Йовчев.
Животновъдът Димитър Илиев се оплака, че дори ЕС да плати на държавата, до тях ще стигнат реално около 300 лева.
Гледайте целия репортаж на Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.