Преминаването през границите на Шенгенското пространство ще бъде безпроблемно там, където има добра инфраструктура. Въпреки това, на българо-румънската граница не се очакват чудеса поради липсата на инфраструктура. България ще се изравни с останалите страни от Централна и Източна Европа. Има много ползи от приемането в Шенген, особено за туризма и веригите на доставки. Това каза Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
За опасенията, свързани с евентуално увеличаване на потока от незаконни мигранти, гостът каза, че проблеми могат да възникнат преди всичко с мигрантски потоци от Гърция. Трафикът може да се пренасочи към по-евтиния маршрут през България, Румъния и Унгария. Но тези мигранти обикновено не остават в България, а преминават през нея, подчерта събеседникът. По думите му за проблема с незаконните мигранти, свързани с каналджийски мрежи и организирана престъпност, ще се търси контрол в рамките на 30-километровата гранична зона и в страната.
В ЕС има ново отношение към мигрантите, като се очаква по-консервативна политика. Страни като Дания и Финландия отдавна имат рестриктивна политика, но дори и страни с либерално отношение като Германия поемат по нов път, като вече се обсъждат различни варианти, включително и екстрадиция, които преди бяха немислими.
“Основна тема стават незаконни мигранти, които са нежелани от техните страни. Последиците са, че в Западна Европа има огромен брой хора, които нямат право да останат, но няма как да бъдат върнати. Това е голямата тема на ЕС - как да реши проблема с тези хора, които не можете да екстрадирате поради нежелание на техните страни на произход да ги приемат”.
Успехът на България в Шенген не може да бъде сигнал, че шансовете на страната ни са по-добри по отношение на влизането ни и в еврозоната, каза събеседникът. Той подчерта, че темите са различни. При Шенген е важно да има единодушие при приемането на нова страна членка, докато за еврозоната е важно покриването на критериите като инфлация и бюджетен дефицит.
България зависи повече от вътрешнополитическите нагласи в Западна Европа, отколкото от собствените си усилия. Важно е да се покрият всички критерии за влизане в еврозоната, коментира Безлов. “За приемането ни в еврозоната е нужно мнозинство. Голямата тема тук е инфлацията - дали ще можем да покрием т.нар. четвърти критерий, който не успяваме да покрием, плюс (появява се нова тема): бюджетният дефицит - евентуален бюджетен дефицит над 3%. Тоест, ние отново не зависим от себе си, а повече от вътрешно-политическите нагласи в Западна Европа”.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.