IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

До 200 лв. глоба за пушилка от таралясници в центъра на София от неделя

Нискоемисионната зона важи от 1 декември до 28 февруари

Снимка БГНЕС

Снимка БГНЕС

Глоба от 50 до 200 лв. заплашва всеки, който преминава със старата си кола и опушва центъра на София от неделя.

Причината е, че от 1 декември до края на февруари влиза в сила отново т. нар. нискоемисионна зона. Сега тя се отнася за “малкия ринг” - карето между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”. През него е забранено влизането на автомобили от нулева (без екостандарт), първа и втора екокатегория.

В I екологична група влизат:

    бензиновите автомобили с първа регистрация преди 1996 г.
    дизеловите автомобили с първа регистрация до 2002 г.

Във II екогрупа влизат:

    бензинови автомобили с първа регистрация до 1998 г.
    дизелови автомобили с първа регистрация до 2007 г.

От 1 декември софтуерът вече може да засича нарушителите с камери, които снимат стикерите на автомобилите на предните стъкла. След това се прави автоматична проверка дали колата е в списъка на живеещите в района. Миналата зима софтуерът така и не заработи заради обжалване на обществената поръчка. Така глоби на автомобилите не се налагаха.

Дни преди зоната отново да влезе в сила за сезона, големият проблем пред общината все още е как ще събира глобите от нарушителите. Причината е, че санкциите се съставят с акт по Закона за опазване на чистотата на атмосферния въздух. Така за всяко минаване през зоната глобата е между 50 и 200 лв., а за юридически лица е от 1000 до 2000 лв. Актът за санкцията трябва да се връчи лично на нарушителя. Администрацията обаче ще трябва да глобява хиляди коли на ден, което ще затрудни работата ѝ.

Тук има и още един проблем - ограниченията ще засегнат над 140 хил. автомобила със софийска регистрация. Въпреки че не се налагаха глоби, миналата година са засечени между 800 и 1000 нарушители на ден. Над 80% от тях били с регистрация от друг град, най-вече от Кюстендил и Перник. За да им връчи актовете, Столичната община трябва да поиска съдействие от кметовете на общините, в които колите са регистрирани.

За да се улесни събирането на глобите и те да се издават с фиш, са нужни промени в общинската наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, както и в Закона за качеството на атмосферния въздух. Но за промени в наредбата и закона през тази година вече е късно.

От 1 януари влиза още една забрана - за отопление на въглища и дърва в девет столични района. Тя ще важи за “Средец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Илинден”, “Оборище”, “Възраждане”, “Лозенец”, “Триадица” и “Студентски” (Виж инфографиката долу).

Тази мярка ще засегне около 1700 домакинства. Гражданите могат да кандидатстват за безплатна подмяна с екологични уреди. Глобата също е с акт - от 50 до 200 лв. Следващата година те ще се налагат веднъж за целия сезон, при това в минимален размер. Тук затрудненията ще дойдат, защото проверките в жилища не могат да се правят без полиция.

Целта не е да се глобяват гражданите, а да се стимулират да преминат към по-екологични уреди. Това е нашата цел да сменим уредите, защото това е пътят да можем да постигнем по-чист въздух, обясни преди дни зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. /24 часа

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата