Какъв вид строителство се търси в момента на имотния пазар – ново или старо, на зелено или с акт 16? Bloomberg TV България се допита до петима експерти, които дадоха отговорите на този въпрос.
Александър Бочев, новоизбран председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“
„Определено от няколко години има засилен интерес към новото строителство. Факт е, че повечето строители, особено утвърдените, успяват да продадат продукцията си още преди акт 14. За съжаление през изминалите години започна много да намалява предлагането на старо строителство, което се отдава на очакванията на продавачите на стари имоти за продължаващото увеличаване на цените на имотите и предстоящото ни приемане в Еврозоната, което според някои анализатори също ще доведе до известно покачване на цените. Заради това старото строителство в момента е с доста занижено предлагане на пазара и поради тази причина сделките със старо строителство са по-малко, отколкото тези с новото. Новото строителство отговаря на съвременните изисквания за енергийна ефективност, по-добро обитаване на сградите, зелена среда. Хората станаха по-взискателни към местата, които обитават.“
Снежана Стойчева, управител на водещата медия за недвижими имоти Imoti.net
„Клиентите предпочитат вторичния пазар – готово и обзаведено, но за съжаление са много малко предложенията на такива готови жилища, затова може да се каже, че по принуда се купува повече ново строителство. Предимството на новото строителство е, че ако купуваш на зелено, тогава се купува на по-изгодна цена. Другото основно предимство е, че има по-голям избор от една сграда – каква ще бъде гледката, какво ще е изложението и разпределението, докато когато купуваш имот от вторичния пазар, там изборът е много ограничен. Предимството на старото строителство особено на панелното – това са малките общи части. Когато се продава един имот 70 км. м това означава, че жилищната площ е 70 квадрата, докато при новото строителство за 70 квадрата от тях 17-18 са за общи части и това не е за подценяване. Купуването на ново строителство има и известен риск, трябва много добре да се проучи инвеститора, за да има сигурност в това, че човек инвестира средствата си и ще получи нещо насреща.“
Антон Илиев, съосновател на агенция "КА5 имоти"
„Най-търсените жилищни имоти на пазара в големите градове са завършените апартаменти с разрешение за ползване, независимо от типа строителство. Търсят се и панелни сгради, като това е най-търсената стока. По отношение на новото строителство, там търсенето е за апартаменти според вида на схемата на плащане, която изисква инвеститора. Става въпрос за това дали може да си резервираш апартамент с малка сума (10-20%), а останалата сума да платиш след акт 14, когато можеш да използваш банков кредит. Тези имоти са по-търсени, начинът на плащане определя при новото строителство интереса на купувачите, защото хората, които разчитат на банков кредит, могат да получат такъв едва след като грубият строеж на сградата е готов. За хората, които не разчитат на банкови кредити, е изгодно да инвестират в проекти, които още дори нямат разрешение за строеж. Разликата между новото и старото строителство е рискът, който се поема.“
Георги Киров, партньор в Colliers International
„По наблюдение на Coliers има търсене както на старо, така и на ново. Всеки клиент има индивидуални изисквания какво търси в един имот. От друга страна новото и старото строителство имат специфики. Най-осезаемата разлика е, че новото строителство е с нови материали и има произтичащи от закона гаранции от строителя и инвеститора. За покупката на старо строителство купувачът трябва да прегледа не само жилищната единица, която купува, но и останалите части от сградата. Някои купувачи се заблуждават, че след като не купуват жилищна единица в подпокривно пространство това не е техен проблем – напротив, всичките общи части са техен проблем. Второ, много важно предимство е, че все повече се слагат материали, които са енергоспестителни, а при старите сгради често това е нещо, което не може да се оправи със саниране или изолация. В момента цените на тока за бита са субсидирани и под някаква форма това не е остра тема за купувача, но нашето очакване е тя да става все по-важна. Зоните, в които старото строителство може да е изключително интересно, са на тема в каква локация е жилищната единица. Купувачите, търсещи старо строителство, гледат да е в локация, в която има съществуваща инфраструктура, включително социална инфраструктура.“
Добромир Ганев, бивш председател на Национално сдружение "Недвижими имоти"
„Има клиенти, които предпочитат новостроящите се жилища, такива, които искат да се включат на ранен етап. Има и такъв тип клиенти – по-млади семейства или по-ангажирани хора със сериозни професии – които предпочитат от една страна да е ново, но не напълно завършено, оборудвано и обзаведено. Има и такива, които предпочитат, които предпочитат старото строителство в рамките на разумен период. На пазара има клиенти за всички видове имоти. При новото жилище основните предимства са свързани с по-дългия жизнен цикъл, модерните строителни стандарти, технологиите и суровините. Друго предимство е, че в много от случаите може да закупите собствени паркоместа. Енергийната ефективност води до по-ниски разходи, което е предимство за новите сгради. Предимствата при старите жилища: по-ниска покупна цена при равни други условия, в повечето случай е старото строителство е готово за ползване, но не винаги. Много често старото строителство е свързано с по-голям простор, установена социална среда и инженерна инфраструктура. Достъпът до добре развита инфраструктура също е предимство. Недостатъците на старото строителство: вероятност от основни ремонти, по-ниска енергийна ефективност, често недобри общи части. За мен един перфектен вариант е да закупите жилище, което е завършено до 5 години, с влязло в сила разрешение за ползване, което е готово, обзаведено и оборудвано. И което изцяло съвпада с вашите предварителни критерии.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.