IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Колко пари ще загуби България от Плана за възстановяване?

Фатална ситуация няма, ще влезем в 3% дефицит, успокои доц. Щерьо Ножаров

Колко пари ще загуби България от Плана за възстановяване?

Bulgaria ON AIR

България няма да получи пари по второто плащане в размер 1,2 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) до края на годината. Това става ясно от одобрената предварителна оценка на искането ни от Европейската комисия (ЕК).

"Ако погледнем изпълнението на Плана в цялостния контекст, ние виждаме и доста сериозни други дефицити. Рискуваме да не получим още 469 млн. евро, защото сме единствената държава в ЕС, която не е представила План по механизма REPowerEU. Почти всички държави са получили предварително плащане по REPowerEU", коментира доц. Щерьо Ножаров от Българската стопанска камара в предаването "България сутрин".

Той обясни, че България има един месец да отговори. Комисията изпраща анализа и на икономически и финансов комитет, което по думите му влияе и на имиджа на България по отношение на членството в Еврозоната.

"България, ако не опровергае констатациите на Комисията, ще има още шест месеца да промени нещата, след което Комисията ще трябва да реши дали да направи частично плащане, или пълно спиране. Дори и да пристъпим към частично плащане, ние ще вземем много малък процент от сумата. Имаме седем месеца на комуникация, но това започва да влияе негативно в усилията ни към Еврозоната. Забавянето на реформите не дава добър сигнал", каза още доц. Ножаров пред Bulgaria ON AIR.

Експертът уточни, че фатална ситуация няма и ще влезем в трипроцентния дефицит дори без тези средства. 

На въпрос кои цели са изпълними и кои не доц. Ножаров отговори, че по този механизъм за изпълнени цели се броят само тези, които имат краен резултат. Три от неизпълнените мерки са в енергетиката, три от тях са в сферата на корупцията, а други три са отделни - обществени поръчки, предприемачество, Закона за личния фалит и т.н.

"Големият проблем на либерализацията е, от една страна, че тази либерализацията трябва да я постигнем и по редица други политики на ЕС. Тя стои и в редица други програмни документи. Проблемът с нея е, че тя можеше да стене много плавно без сътресения, ако имахме преструктуриране на енергийния сектор навреме", добави той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата