За 11-и път народните представители опитват да изберат председател на парламента.
"Цялата ситуация е абсурдна от гледна точка на всички и това, което не се случва. Още по-абсурдно изглежда поведението на всяка една отделна партия. Всичките доводи, които чуваме, изглеждат логично, но всяка една поотделно звучи странно", каза социалният психолог доц. Николай Димитров в студиото на "България сутрин".
По думите му не може "да си искаш" подкрепа на всяко едно отделно гласуване.
"Тази ситуация с налагане на кордони, "червени линии" и ограничителни ленти граничи с абсурда. Ти не може да забраниш на някого да върши работата си. И ние не можем да знаем какви договорки постигат в почивките, в които постоянно си измислят и решават да се саморазпуснат. Ние виждаме само повърхността, а какво се случва в кулоарите, със SMS-ите, които си разменят, ще остане скрито за нас", допълни доц. Димитров.
Той е на мнение, че поведението на ПП-ДБ става все по-хаотично.
"Те доскоро бяха в скута на Делян Пеевски и изведнъж станаха враг номер 1. Защо не го ограничаваха в предишния парламент? Допреди 3 месеца той беше желаният партньор. Конституционният съд е този, който ще разплете възела. На фона на ината, в който са изпаднали всички останали, поведението на Бойко Борисов изглежда най-разумно, не казвам, че е. Той проявява гъвкавост в ситуациите и се опитва да намери решение", коментира още социалният психолог.
Сценариите са три
Гостът подчерта, че в момента се намираме в предизборна ситуация: "Когото и да изберем за председател на НС, той ще има ключова задача - да "пусне водата накрая". Политическите партии са се събрали там, за да решават свои собствени проблеми, вместо да решават проблемите на държавата".
Доц. Димитров прогнозира, че при следващи избори е много вероятно да има още по-ниска избирателна активност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.