IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учители, ученици, родители не искат удължаване на учебната година

Българските ученици не са с най-големите ваканции в света, каза д-р Юлиян Петров

Учебната година да се увеличи с една седмица - тази възможност се обсъжда, съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Той обясни, че това е свързано с празнични дни.

"Преди две години, когато имаше подобен дебат, ние направихме едно проучване, в което участваха близо 30 хиляди учители. Всички бяха категорично против промяната на 15 септември, като начало на учебната година. Тогава се обсъждаше 1 и 7 септември. Сега си позволихме отново да направим проучване, като на този етап са участвали около 5000 заинтересовани учители, но има и 10% родители и 6-7% ученици", каза председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров в студиото на "България сутрин".

98% от участниците не подкрепят удължаването на учебната година.

"Другото, което са отговорили, че категорично само с промяна на учебното време няма да се постигне никаква разлика в образованието за очакваните изпити. Хората не смятат, че са чути, когато са дали предложение за размера на учебното време. Ние сме давали подобно предложение, като една от идеите беше да има вариант на зимна ваканция февруари месец, която да е от седмица-две, може да бъде на ротационен принцип в различните градове. Това не беше обсъждано, за съжаление", допълни д-р Петров в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е на мнение, че всяка промяна трябва да е с относителен национален консенсус.

"Попитали дали смятат, че българските ученици са добре климатизирани, 81% от анкетираните са казали, че условията в някои училища са ужасни. Това означава, че там температурите през лятото са нетърпими и трудно се работи. И тук отново стигаме до основния дебат - дали трябва да променяме учебното време или да направим стойностен дебат. Но ние обикновено водим дебат на парче, започваме да обсъждаме дали нещо ще се промени или няма да се промени. Трябва да видим и по колко минути са часовете в българското училище, защото в първи клас и втори клас са много по-късни, в сравнение с Англия и Германия", каза още председателят на Синдикат "Образование".

По думите му трябва да се намали обемът на информация.

"Трябва да сравним учебното време в България с останалите държави. Оказва се, че ние сме по средата - не сме с най-късата учебна година, но не сме и с най-дългата. Но ние, които сме вътре в тази система, сме убедени, че размерът нищо няма да промени, ако не променим естетиката вътре в часа. Искам да разсея мантрата, че българските ученици имат най-големите ваканции в света, това не е така", коментира гостът.

Д-р Петров подчерта, че ако мине Бюджет 2025 и заплатите на учителите бъдат увеличени, ще има вътрешно успокоение у тях. Той се надява да не се стига до протести.

"Увеличението ще повлияе на по-младите учители, които ще влязат в системата. Умората, която усещат в първите дни, ги отказва и отиват и работят нещо друго. Да, заплатата ще помогне, но тя е 10% от всичко, останалото трябва да го свършим ние с промени в системата", заключи гостът.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата