Между 50 и 300 лева са заделили българите, за да изненадат близките си с коледни подаръци, показва проучване на БНТ.
Дрехи и електроника са най-предпочитаните стоки. Онлайн търговията през декември също бележи ръст, а дигиталните портфейли, дебитните и кредитните карти са сред най-често използваните средства за плащане.
Деница Никова е заделила 200 лева за подаръци, за да изненада съпруга и двете си дъщери. Направила поръчката онлайн:
"Джунджурийки, дрешки, това най-много им харесва и честно казано пратката пристигна, но сме я скрили. С нетърпение очакват отварянето на подаръците. Този конкретен подарък за дъщеря ми, защото в училище си разменят подаръци, той е за едно дете от класа. Тя не знае за кого, просто знае, че е за момченце и са си определели бюджет от 10 лева, да не бъде по-скъп."
Важен е жестът, казва Светлана Христозова, която е дошла в Коледното градче, за да избере подаръци:
"Не се впускам в някакви шармантни подаръци сега както джиесеми за 1800, няма смисъл. Плюс това Коледа е за жеста, за уюта, за топлината, да покажем колко много сме сплотени, колко семейството има значение."
Празничната суматоха вече се усеща и в магазините в Русе. Търговците признават, че оборотите им през декември са най-големи.
"Всеки гледа да зарадва близък, така че си е отделил от бюджета. В черния петък надяваме се, че не са изхарчили всичко. Обичат да се обличат празнично, специално русенките да са красиви, искат нещо бляскаво, искат нещо красиво", казва собственичката на магазин за дрехи Христомира Цветанова.
Кувертите в ресторантите за новогодишната нощ в Русе достигнаха 180 лева, а резервациите са направени още преди месец.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.