"Усещането, че ще има правителство, не е само от разговорите, а от факта, че толкова време след изборите стоим и чакаме политиците да решат този казус. Много ще е трудно този път да кажат на гражданите защо беше необходимо да чакаме два месеца, за да ни кажат отново, че няма да има правителство, защото има разделителни линии. Затова съм оптимист".
Това коментира пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева.
Димитър Ганев от изследователски център "Тренд" коментира, че нито една от четирите формации, които преговарят в момента за редовен кабинет, нямат гаранции, че ще имат по-добри резултати на евентуални предсрочни избори, а и нямат сигурност дали няма да се появи нов играч, който да поразмести малко електоралните пластове:
"Те ясно осъзнават, че при нови избори няма да са в по-добра ситуация и няма да има с кого да седнат да преговарят, освен тези формации, които и в момента са на масата за преговори".
Ключово важен е бюджетът, защото изразява конкретни политики и най-логично е по него да имат различни позиции, обясни доц. Буруджиева и добави:
"Ако се разберат по бюджета, не виждам по какво друго не могат да се разберат".
Според Ганев присъствието на БСП в евентуално редовно правителство ще промени курса на България спрямо Украйна:
"Това, което ще промени, е промяна на геополитическите фактори и когато има някаква нова линия, свързана с Украйна, и то зададена от Вашингтон. Не очаквам Украйна да бъде сериозният проблем".
Тезата, че БСП ще ни смени геополитическата ориентация се използва с пропагандни цели, смята Татяна Буруджиева:
"БСП е партия, която категорично поддържа и работи за нашето членство в ЕС, а знаем, че позицията за Украйна е въпрос на европейска политика. А и благодарение на БСП, като решение, влязохме в НАТО. ... А и най-втвърденият курс на БСП, доколкото съм запозната, е по-скоро за мир и дипломатическа активност, нещо, което ми се струва, че започва да изглежда като една бъдеща политика на Европа и на Америка".
Двамата анализатори допуснаха, че може да не се подписва типичното коалиционно споразумение между четирите преговарящи формации за редовен кабинет, а да бъде измислена различна конструкция, "за да се оправдае ръководството на всяка от партиите пред избирателите ѝ".
Според тях "Продължаваме промяната" ще бъдат в ролята на "Демократична България" в правителството на Кирил Петков, когато коалицията беше с БСП и ИТН:
"ПП държат линия по-дистанцирана от преговорите, по-дистанцирана от ГЕРБ. ... Целта е при евентуален провал на правителството ПП да се яви отделно на следващите избори и да стане монополен представител на демократичната общност", коментира Димитър Ганев.
Контролираният вот е по-голям проблем от купуването на гласове, бяха категорични двамата политолози.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.