В продължение на седмици екип от преподаватели и студенти по българска филология проучва речта на политици и журналисти. Ръководителите на проекта обобщават най-честите отклонение от езиковите норми. В проучването са констатирани отклонения от езиковите норми, а не грешки.
"Самата дума “грешка” изисква нещо задължително, което винаги е така. Езикът има динамика, едно отклонение сега може да се превърне в норма в бъдеще. За нас е важно не да съдим за отклоненията, колкото да подчертаем, че хората трябва да се стараят да поддържат висока езикова култура", заяви Мариела Радева в студиото на "България сутрин".
Другият ръководител на проекта Анастасия Влахова посочи, че основният проблем на депутатите е "мекането", употребата на глаголите в множествено число.
Студентките по българска филология препоръчаха на всеки, който има колебание за правилното изписване на дадена дума да направи справка на сайта beron.mon.bg.
Навлизането на чуждици не трябва да ни притеснява
"Чуждите думи не са заплаха за езика”. Влахова даде пример с думата “мултикукър”, която в нашия език трябва да бъде обяснена с употребата на много думи.
"Българинът е много чувствителен към промените. Това не означава, че думите са лоши, просто темповете са по-бързи. В миналото промяната е ставала чрез книгите, а сега високите технологии ускоряват процеса", каза пред Bulgaria ON AIR Мариела Радева и подчерта, че в училище българският език се изучава твърде малко часове, на фона на чуждите езици. Колегата ѝ посочи, че това се отразява и върху резултатите на изпитите.
"Младите хора залагат повече на английския език, на матурите имат по-високи резултати по английски, отколкото на държавния зрелостен изпит по БЕЛ", изтъкна Влахова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.