Пневмониите са най-честото усложнение на грипа. Това е причина и за повишаване на хоспитализациите в лечебните заведения. Увеличението на пациенти се отчита във всички пулмологични отделения в страната. Нараснали са и острите респираторни инфекции, които също са резултат от усложнения на грипа, обобщават епидемиолозите.
Най-голям е броят на пациентите във възрастовите групи от 5 до 14 години и от 15 до 29 години, както и хора в напреднала възраст. Лекарите добавят, че усложнението от грип може да доведе и до остър бронхит. Описват го като инфектиране на лигавицата на бронхите предизвикващо дразнеща, честа кашлица, зачервяване на гърлото, висока температура, умора и отпадналост.
По последни данни на НЦЗПБ през декември на 2024 г. 11% от изследваните проби за грипни вируси А и В са положителни. Преобладава грипният щам “Тайланд”, или грип A(H3N2), като с него са заразени почти половината от установените пациенти. Останалите положителни за грип пациенти са с пандемичния A/H1N1, както и с B “Виктория”.
За грипния щам “Тайланд” доц. д-р Ангел Кунчев казва, че протиза по-тежко. “При него е характерно, че е много динамичен и е в състояние за две седмици да обърне от много ниска в предепидемична обстановка”, обясни пред “Труд” доц. Кунчев. По думите му лечението и предпазването е еднакво за всички щамове - чрез ваксиниране и избягване на контакт с болни хора.
“Грипът се разпространява изключително лесно - една класна стая с 20-25 деца, ако не се проветрява, ако няма дезинфекция, концентрацията на вируса е голяма”, уточни главният държавен здравен инспектор и заяви, че все още сме в началото на грипна вълна, чиито пик ще бъде през февруари.
Доц. Атанас Мангъров допълва, че в ситуацията с грипните усложнения некомпетентността е преобладаваща. Като се задържи по-дълго високата температура, много лични лекари лекуват така, както се лекува бактериална инфекция - ръководят се от т. нар. CRP (С-реактивен протеин), което е маркер за възпаление, а не за бактериална инфекция.
Доц. Мангъров добавя, че се изписват антибиотици на поразия. А антибиотиците по никакъв начин не помагат при грип. Въведоха е-рецепти, за да се намали изписването на антибиотици, но това не помага. Защото дали да изписваш или не изписваш антибиотици, не е въпрос дали да ги изписваш електронно. То е въпрос на компетентност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.