Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г., заяви пред БНР бившият финансов министър Росица Велкова.
Тя допълни, че прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент.
“Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск в пенсионната система върху разходите и натиск от по-високи разходи за персонал поради инфлацията. Този натиск продължи с решения, които се взеха в парламента, за увеличаване на разходи за персонал в определени сфери, а също и с инвестиционната програма, която беше приета с Бюджет 2024, която не е обвързана с показателите на 3-годишната бюджетна прогноза”, сподели Велкова.
По думите ѝ трябва много прецизно да се приоритизират разходите в Бюджет 2025 и "чак тогава, ако дупката не може да бъде запълнена, да се мисли за промяна в данъчната система”.
"Не споделям, че данъчната система трябва да се променя, затова призовавам първо да се преразгледа разходната част на бюджета. Но ако е необходимо, тогава всеки един данък би могъл да бъде въпрос на обсъждане. ... По-безболезнено е някои разходи да бъдат спестени и отложени, отколкото да се увеличават данъците, които засягат всички граждани и бизнеса".
"Много рисково ми се струва и няма да постъпят в пълния размер, в който са разчетени, средствата по ПВУ", добави тя.
Според нея датата 1 януари 2026 година е реалистична за присъединяване на България в еврозоната и подчерта, че очаква в най-скоро време правителството да поиска от ЕК извънреден конвергентен доклад.
"Не мисля, че Народното събрание и Министерството на финансите ще допуснат да приемат един бюджет, който е нереалистичен и ще доведе до надхвърляне на 3% дефицит”, допълни Велкова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.