Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България, изрази надежда за едно по-устойчиво управление, тъй като последните четири години много системи са се реформирали, разградили или развалили.
“Държавата не функционира оптимално, което прогонва и бизнеса”, заяви още пред bTV Велев и допълни, че инвестициите са спаднали до исторически минимум.
"Страната ни отстъпи като конкурентноспособност, като икономическа свобода, а усещането за корупция се увеличи", каза още председателят на АИКБ.
Според него бизнесът очаква да се обърне внимание на бизнесклимата, да се ускори реформата в образованието, така че то да готви кадри и да има връзка с труда, в здравната сфера, пенсионната система да се поправи.
"Цените, над които се компенсират битовите потребители, са от 180 лв. нагоре. За сравнение - цената за бита на активната енергия е 138 лв. Прагът за компенсиране е в пъти и затова говорим за връщане, и възстановяване на взетото. Ние периодично изпадаме в такива прединфарктни ситуации, в които цената ескалира - защото е застудяло, защото е спрял вятъра или са се повишили цените в Украйна. Нашите колеги конкуренти имат дългосрочни договори", казва Васил Велев.
За нас пред всички проблеми са ключовото ни влизане в еврозоната, очакваме да се обърне внимание на бизнес климата и административната реформа, която да намали тежестта върху бизнеса, коментира Велев.
И допълни, че очакват да се решат проблемите в политиката по доходите, пенсионната система и здравната система.
До края на деня работодателите ще синхронизират действията си със синдикатите и ще излязат с общо становище дали ще има протест на 15 януари заради високите цени на електроенергията.
"Когато тръгне да се организира такъв масов национален протест, трудно се спира и не може да го спре един човек и една организация. Очакваме до края на деня да вземем решение и да го оповестим", обясни председателят на АИКБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.