IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

20% ДДС на хляба ще увеличи сивата икономика в бранша

Мариана Кукушева: По-скъпият хляб увеличава инфлационния натиск

БГНЕС

БГНЕС

Според председателя на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите скачането на цената на насъщния поставя в неравностойно положение социално уязвимите групи на България

Въвеждането на 20% ДДС на хляба ще доведе до увеличаване на сивия сектор в бранша, предупреди Мариана Кукушева – председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева.

"Когато говорим за едни желани 3% инфлация за влизане в еврозоната, когато министър Людмила Петкова на заседание на бюджетна комисия обявява официални данни на Евростат, за 32% сива икономика в България, със слагане на 20% върху цената на хляба и брашното, значи увеличаване на сивия сектор в тези два бранша, специално при хлебопроизводителите", отбеляза пред БНТ Кукушева.

Тя е категорична, че по-скъпият хляб увеличава инфлационния натиск и добави, че нулевото ДДС е изключително важно не за брашна, а за потребителите. “Защото това е една антиинфлационна социална мярка, която е насочена към инвестиция в цялото население на държавата, върху всички потребители. Тъй като, ако си спомняте, юни 2020 година, бе премахнато нулевото ДДС на хляба и брашното, защото тогава цената на хляба се покачваше ежеседмично. И трябваше да се овладее и този ценови шок, така че потребителят да усеща за дълго време задържане на цената на хляба. Това беше много силен икономически ефект”, каза експерта.

Кукушева добави, че ДДС-то винаги се плаща от потребителя. “Това е косвен данък, който се прехвърля върху джоба на потребителя. Просто е такова данъчното законодателство. Ако продължим, както в момента имаме 20% ДДС, това значи, върху себестойността на хляба, отражението на цената на суровината, която за нас е брашно, цената на енергията, която за нас е много сериозен разход в рамките на около 30% от себестойността, но има и още нещо - цената на труда, забележете, при нас цената на труда в стойността на един продукт наближава 40-45%. Смятам, че ще се поставят в неравностойно положение социално уязвимите групи на България. Смятам, че ще увеличат инфлационния натиск. Тоест, покачване цената на хляба вече се отразява върху нивото на инфлацията”.

Мариана Кукушева е на мнение, че при нулевото ДДС на хляба браншът се е изсветлил и е платил рекордни данъци към хазната.

"Когато има цена без ДДС и когато има цена с ДДС, веднага се появява сива икономика. Когато цената на хляба и брашното беше само без ДДС, защото ние влезнахме в непрекъснат режим, се освети целият бранш. И затова, в рамките на 3 години и половина от юли месец 2020 г. до 2023 г. включително браншът плати 1 милиард и 500 милиона лева данъци към държавата, нещо което не се е случвало и подозирам, че повече няма да се случи. Ние сме най-заинтересовани да няма сив сектор при нас, защото сивият сектор изкривява пазарните параметри. Изкривява пазара и най-вече ограбва всички легални."

На въпрос защо на пазара различните видове хляб имат различна надценка от 1 януари, Кукушева отговори: "Първо не работим в условия на картел. Второ, ние няколко пъти сме вече коментирали, отговаряме за доставните цени. Търговците имат своя собствена политика. Те имат силна конкуренция и търговската надценка е различна върху доставната цена на хляба в зависимост от всеки търговец. Върху пакета доставна цена плюс търговска надценка се поставят 20%".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата