След пълноправното влизането на България в Шенгенското пространство, страната ни е класирана в Топ 50 туристически дестинации от всекидневника "Ню Йорк Таймс".
"Важно е колко дълго ще останем в тези класации. Трябва да гледаме напред и с оптимизъм, да използваме всяка възможност, която ни се представя, защото сме много назад по отношение на съвременния туризъм. Важно е да се работи стратегически, министерството с бранша да направят бърза краткосрочна стратегия. Можем да започнем с реклама около нас. Влизайки в Шенгенското пространство, двата пазара - Гърция и Румъния, са много важни", коментира председателят на УС на "Обединение бъдеще за туризма" Павлина Иванова в студиото на "България сутрин".
По думите ѝ най-подходящо ще бъде привличането на туристи от тези две съседни държави, тъй като придвижването ще бъде много по-бързо. Тя допълни, че безпроблемното преминаване спестява и пари.
"Това се показа в самолетните пътувания, няма нужда от престой от 7-8 часа, за да минем нормално проверките, а можем да направим прекачване 1 час", разясни Иванова пред Bulgaria ON AIR.
Проблем, който експерта очерта, е негативната политика, която сами водим срещу собствените си интереси.
"Това няма да ни помогне, освен сами да се омаловажаваме на пазарите. Трябва да представим това, което имаме и е добро и позитивно - ние сме културна страна, с културен туризъм - имаме си много и предостатъчно, въпросът е да можем да го покажем. По отношение на термалните извори сме втори в цяла Европа след Исландия. Престъпление е, ако това не се брои за позитив. Имаме морето и планината, навсякъде можем да намерим нещо, което да бъде качествено", подчерта председателят на УС на "Обединение бъдеще за туризма".
Иванова каза, че във всички страни има проблеми с инфраструктурата, суровините, доставчиците. Но въпросът при нас е доколко туризмът е важен сектор за държавата.
"Навсякъде има качествени продукти и ако човек иска да бъде качествен от страна на бизнеса, има възможност и тогава клиентелата идва", каза още Иванова и определи като безотговорност стигането до ситуация, в която клиенти да отказват резервации заради продължителна липса на ток, за което държавата плаща 30 лв. компенсация.
Друга препоръка на бранша е намаляване на времето за чакане по лифтовете на зимните курорти.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.