Бившият финансов министър Асен Василев се надява през следващата седмица да се приеме удължителния закон, който да спря хаоса, който съществува в момента в социалната система, в минимумите, в максимумите на различни плащания и прагове, както и правната несигурност, която има за бизнеса, както и да се продължи програмата за компенсацията за електроенергията на бизнеса, за да не тръгнат пак нагоря цените.
"Всичко това можеше да не става на крак и със задна дата”, сподели Василев във видео, публикувано във Фейсбук страница на “Продължаваме промяната”.
"Започнахме още в края на ноември, началото на декември да говорим, че трябва удължителен закон, за да се предотврати този хаос. Знаем, че приемането на един бюджет отнема от 4 до 6 седмици. Бюджетът беше внесен в НС на 13 декември. Абсолютно нереалистично е от 13 декември до 31 декември той да бъде приет. На ръба на реалистичното беше, когато обявихме, че ще работим сутрин и вечер, ако той беше внесен на 1 декември", сподели депутатът на ПП и допълни, че проектобюджета е внесен с две седмици по-късно.
"В бюджета, който е внесен, и който трябва да бъде разгледан максимално бързо, има едно важно нещо, което НС не може да промени и това е дефицита. Дефицитът е 3%, точно колкото е разрешен по маастрихските критерии на ЕК, тоест сме изцяло в европейските изисквания. Всичко друго и приходите, и разходите могат да бъдат променени и коригирани от НС, ако има воля за това", каза още Василев.
ПП още миналата седмица е отправила призив към парламентарните сили, който не е бил чут, за започне разглеждането на бюджета и да бъде приет на първо четене.
"Това ще позволи, независимо дали имаме правителство или нямаме правителство, да имаме бюджет, който дава сигурност и на бизнеса, и на всички български граждани, и този бюджет да бъде приет, така че още февруари месец тази стабилност и сигурност да ги има в държавата. Защото ако влезем в хипотеза, че няма правителство, знаем, че мандати вървят сравнително бързо, един бюджет се приема за поне 4 седмици, по-реалистично за 5 или 6 седмици и рискуваме, ако той не бъде приет преди да тръгнем към избори, да нямаме бюджет чак до август месец.
Що се отнася до самия бюджет, можем да говорим много, но това е тема на един доста по-дълъг разговор. Само няколко неща искам да маркирам, които бяха направени в бюджетите от 2021 г. до сега. Основното нещо е, че разходите, които се правят с постановления на МС, бяха изнесени в таблица в бюджета, така че НС и всички граждани да видят какво ще бъдат направени тези разходи и НС да ги одобри. Това, което виждаме в бюджета за 2025 година, е, че няма такава таблица. Всичко пак е върнато в една черна кутия и оттам нататък е изцяло по преценка на премиера и министъра на финансите, без да има яснота за какво тези средства ще се харчат, а тяхната сума е увеличена с над 1,6 млрд. спрямо това, което беше в бюджета за 2024 година", каза в заключение Василев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.