IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Уроци за устойчиво бъдеще: Отпадъците като ресурс

„Влез в зеления кръг“ на DEVIN води училищата по стъпките към устойчивото бъдеще

Уроци за устойчиво бъдеще: Отпадъците като ресурс

В своята трета година инициативата за екообразование „Влез в зеления кръг“ на DEVIN и БД „Син флаг“ надгражда съдържанието на програмата с поредица от уебинари за учители, посветени на ключови теми като отпадъци, вода, биоразнообразие и енергия. Първото събитие, с гост-лектор експертът от Екопак България Ива Стефанова, се фокусира върху важността на разделното събиране и рециклирането за кръговата икономика. Сред акцентите бе и представянето на успешни практики за управление на отпадъци в училищна среда.

Инициативата „Влез в зеления кръг“ е част от усилията на „Девин“ за изграждане на култура на устойчивост в България в подкрепа на трансформацията към по-добро бъдеще за хората и природата.

„Наша мисия е да събираме отпадъците от опаковки, да ги сортираме и осигурим тяхното рециклиране. Всяка бутилка, изхвърлена правилно, може да се превърне в нов продукт – от дреха до нова опаковка. Важно е да помним, че отпадъкът за един е съкровище за друг“, подчерта Ива Стефанова още в началото на своята лекция и сподели няколко интересни факта свързани с отпадъците в България:

•     България произвежда около 3 милиона тона битови отпадъци годишно – количество, което може да се сравни с теглото на 279 Айфелови кули. Въпреки мащабите, правилното сортиране и рециклиране предлагат устойчиво решение;

•     Всеки българин генерира средно 83 кг отпадъци от опаковки годишно, докато средният европеец достига 189 кг;

•     40% от отпадъците от опаковки са от картон, следвани от 19% пластмаса и 18% стъкло;

•     Въпреки предизвикателствата, 64% от опаковките в България се рециклират, което е в съответствие с европейските стандарти.

Защо е важно да събираме отпадъците разделно?

Разделното събиране не само предотвратява замърсяването на околната среда, но и пести ресурси:

• 1 тон рециклирана хартия спасява 17 дървета;

• Рециклирането на алуминий пести до 95% от енергията, необходима за добив на нов материал;

• Стъклото може да се рециклира безкрайно без загуба на качество;

·     Пластмасовите опаковки за еднократна употреба, изработени от РЕТ, също могат да се рециклират многократно в нови опаковки или други артикули като дрехи, обувки, килими и т.н.

Глобалният проблем с отпадъците

По света отпадъците не се управляват еднакво ефективно. Океаните вече са дом на „плаващи острови“ от пластмаса, като голяма част от този отпадък идва от региони без организирано сметосъбиране. В САЩ, например, все още няма единна национална система за рециклиране, докато Европа се стреми към пълно въвеждане на кръговата икономика.

„Замърсяването с отпадъци е глобален проблем, който изисква глобални решения. Европа е лидер в рециклирането, но усилията трябва да бъдат съвместни – от личните ни навици до държавните политики“, коментира Ива Стефанова.

Как всеки може да помогне?

·     Сортирайте отпадъците правилно: разделяйте хартията, пластмасата, метала, стъклото и биоразградимите отпадъци и ги изхвърляйте в съответните контейнери. Това е ключова стъпка за ефективно рециклиране и връщане на материалите обратно в цикъла на кръговата икономика.

·     Дайте нов живот на старите вещи: преди да изхвърлите нещо помислете може ли този предмет да бъде ремонтиран, подарен или използвано повторно или по нов креативен начин.

·     Използвайте многократни торбички и опаковки всеки път, когато можете

·     Участвайте активно в разделното събиране и рециклиране: Всяка правилно сортирана бутилка или опаковка помага да намалим количеството отпадъци, които попадат на депата, и осигурява ресурси за създаването на нови продукти.

„Всеки правилно изхвърлен отпадък е крачка към по-чиста и устойчива околна среда. Промяната започва с нас – в дома ни, в училището, на работното място. Отпадъците не са край, а ново начало. Време е да погледнем на отпадъците като на ресурс, а не като на проблем“, завърши Ива Стефанова.

Инициативата „Влез в зеления кръг“ – съвместен проект на DEVIN и БД „Син флаг“, стартира през 2022 година и вече обхваща 120 учебни заведения, над 2690 учители и 3578 ученици в цялата страна. С ясната амбиция България да бъде лидер по брой екоучилища на Балканския полуостров, инициативата цели не само образование, но и конкретни действия за подобряване на управлението на отпадъците в училищната среда. Успехът на тази програма показва, че когато учители, ученици и родители обединят усилия, промяната е възможна. Всеки малък жест – от правилното изхвърляне на бутилка до ангажирането с екоинициативи – има дългосрочен ефект върху околната среда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата