IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Симидчиев: Парите за здраве трябва да се насочват там, където ще свършат максимална работа

Увеличаването на бюджета на НЗОК е пряко зависимо от осигуровките

Симидчиев: Парите за здраве трябва да се насочват там, където ще свършат максимална работа

"Увеличаването на бюджета на НЗОК е в пряка зависимост от осигуровките, които се плащат т.е. това означава, че повече осигуровки са събрани. Бихме подкрепили изпреварващо увеличаване на разходите за превенция, профилактика и за извънболнична помощ. Но те трябва да бъдат разпределени така, че да могат да свършат максимално количество работа". Това каза председателят на здравната комисия в парламента и депутат от "Да, България" Александър Симидчиев по БНТ.

"Досега дълги години се е наливало в една част от здравеопазването, която се занимава с най-късните усложнения, а за превенция и профилактика - това някак си е оставало на остатъчен принцип", посочи той. И ззрази радост от това, че правителството е изтеглило бюджетите. "Винаги, когато говорим за управление, има някаква политическа логика", допълни той. И заяви категорично, че парите за здраве не са разход, а са инвестиция.

Александър Симидчиев заяви, че подкрепа в парламента ще получи изпреварващо увеличаване на разходите за превенция, профилактика и за извънболнична помощ. Аргументите за това са: "Това са местата, където всеки лев, който инвестираме там - ще се върне много повече като здраве. Въпросът не са самите текстове, а процентното увеличаване. Това е истинският път напред, А не просто с едни проценти да увеличаваме целия бюджет на НЗОК".

"Имаме нужда от интелигентна мотивация, която да насочва усилията на цялата медицинска общност към тези дейности, които ще помогнат най-много за здравето на цялото ни общество", заяви Симидчиев. "Здравеопазването не може да бъде ремонтирано от една политическа сила, защото по думите му то няма как да бъде спряно, за да бъде ремонтирано. Това може да стане с междупартиен консенсус", уверен е той.
"Трябва да вложим много повече пари в това да не се разболяваме, отколкото след това да лекуваме последиците".

Големият проблем според него е че трябва да има ясна държавна политика, която да насочва ресурса там, където той ще свърши максимално количество работа. Трябва да има кооперативност и усещане, че се слушаме едни други. За жалост повече искаме да се налагаме над другите, отколкото да има повече кооперативност", заяви Симидчиев.

"Нашият отговор към кризата - пандемичната криза тогава стана национална трагедия. Причината за това беше, че нямахме единна национална идея. Сега е същото", заяви Симидчиев.

"Едни казват "трябва да влезем" в еврозоната, други казват "не трябва да влезем". Хората са объркани и разделени. Това, което ще се увеличи със сигурност е несигурността в следващите от 5 до 10 години. Ние трябва да вървим по един общ път, без да се опитваме по средата да направим кръгом или да се отклоняваме. Проблем в момента, е че се появяват сигнали за това, че всъщност евроатлантическата ни ориентация не е толкова безспорна", каза Симидчиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата