Конвергентният доклад за приемането ни в Еврозоната ще бъде поискан след 18 февруари, като преди това ще бъде внесен нов вариант на Бюджет 2025. Очертава се дупка от 18 млрд. лв. Пред “България сутрин” икономистът Георги Ганев посочи, че цените в една страна, която иска да се присъедини към Еврозоната, не трябва да са нестабилни. Едно от изискванията е да има устойчивост. В България има разлика от 0,1 пункта.
"От ПП-ДБ не са убедени, че това правителство наистина иска влизане в еврозоната. Можеха да поскат доклад и не го направиха. Бюджетът е ключово важен. Говорят за 18 млрд. лв. дупка, не съм чул някой да казва, че ще внесе бюджет с дупка от 18 млрд. Резонният аргумент да се забави искането на доклад е да се отиде в Брюксел с изготвена програма, в която се вижда, че няма фискален проблем, и с готов проектобюджет, от който се вижда, че нещата се владеят", коментира икономисът.
"Говорим строго за инфлацията - дали 12 месечната инфлация от декември до декември ще бъде по-висока от януарската. Ако очакванията са инфлацията да пада, има резон да се отложи с един месец искането на конвергентен доклад. Внасянето на нов бюджет също е сериозен аргумент за изчакване с един месец", каза на свой ред зам.-председателят на Икономически и социален съвет (ИСС) Богомил Николов.
За Bulgaria ON AIR той отбеляза, че когато спорът се води между поддръжниците на еврозоната, това не е добър сигнал. По думите му трябва да се разисква прилагаме ли достатъчно антиинфлационни мерки. Според Ганев е много важно от ГЕРБ-СДС да повикат на масата парламентарните сили, които са заявили отявлена подкрепа в полза еврото и да им обяснят, че няма нищо скрито и двойна игра.
Икономистът е категоричен, че увеличените заплати не трябва да бъдат в такива размери.
"Над 10 хил. пенсионери още работят в държавни ведомства, това може да спре още утре. 14 млрд. лв. капиталова програма е абсолютно невъзможно да бъде усвоена в България, няма капацитет толкова проекти да бъдат приети. Моментално спиране на всякакви субсидии за електричеството", каза още Ганев.
Богомил Николов се съгласи с мнението, че държавата трябва да намали всички разходи, които идват от популистки съображения.
Зам.-председателят на ИСС заяви, че целта не трябва да бъде 3%, а 0% и плюс.
"3% означава да изхарчим пари, които ние нямаме. Ние задлъжняваме. Някой ден ще плащаме. Ново правителство означава нови приоритети. Заслужава си един месец да се забави цялата процедура", смята Николов. Той е на мнение, че финансовата рамка трябва да е подчинена на целта влизане в еврозона.
Георги Ганев също се съгласи с мнението за изтеглянето на бюджета от новата власт. "Няма да им е лесно, но се моля някой ден да кажа: "Браво, хубава работа свършихте". Целта за еврозоната е ценностно политическа", заключи икономистът.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.