Доц. Мария Димитрова, началник на клиниката по нерви болести в “Пирогов” заяви, че към настоящия момент има четири пациентки, които са хоспитализирани за лечение. "Вчера постъпиха три дами. В рамките на почивните дни са потърсили консултация 3 пациентки", допълни за БНТ специалистът.
"Като цяло това е първият ни сблъсък с подобна ситуация", каза доц. Димитрова и допълни, че не е редно да се поставя ботокса при козметик.
По отношение на антитоксина, с който се лекуват две от пациентките в "Пирогов" доц. Мария Димитрова каза, че "по кратка характеристика първото изречение е че трябва да се поставя от високо квалифициран медицински специалист. Да сложиш противоотровата на една отрова не е като да си сложиш физиологичен разтвор", каза специалистът. тя подчерта, че ботоксът е регистриран медицински продукт, който трябва да се поставя от лекар-дерматолог, а не от козметик.
Всички жени са поставили ботокса в периода между 11 - 15 януари. Оплакванията възникват 2,3 дни след манипулацията. Те се изразяват с падане на клепачите, двойно зрение, мускулна слабост. Това са основните оплаквания. Доц. Димитрова каза, че възстановяване има, защото самият ботокс сам се разгражда в рамките на 4-6 месеца.
"Докато не съобщихме за първия случай повечето от тях не са намирали смелост да се консултират по-специализирано".
Нели Георгиева - зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина заяви, че е практика хора без подходящо образование и квалификация извършват подобни процедури.
"Постоянно се пускат запитвания за хора, които имат съмнително образование, обаче са доста популярни в социалните мрежи. И респективно някой трябва да направи разследване какво седи зад тяхната квалификация". Тя мисли, че много хора се подвеждат покрай "промоцията", защото тогава подобна процедура струва между 250 -300 лева. Реалната цена е от 600 - 900 лева. Хората трябва да поставят под съмнение подобни акции на хора, "които слагат титлата д-р пред името си". Трябва да се сезират органите и да се направят проверки, категорична беше Георгиева. Нейната хипотеза е, че е възможно да има "някакви проблеми с продукта". Има сигнал от един от дистрибуторите на ботокс, допълни тя.
"Тези чужденки, които го практикуват са поръчвали ботокса онлайн, което означава, че няма митнически контрол. Жената, която ги е инжектирала след това ги е инжектирала и с някакви други медикаменти, за които казвала, че "ще ги оправи с тях".
Стряскащо пада възрастта за подобни процедури и терапии против бръчки, каза Георгиева.
И Мария Димитрова, и Нели Георгиева, се обединиха около това, че след подобна процедура трябва да се наложи практика да се издава паспорт за медикамента, който е поставен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.