Грипът може да предизвика тежко възпаление на белия дроб, т.нар. вирусна пневмония, която след това да се усложни и с бактериална такава. Грипът може да предизвика редица усложнения, включително неврологични, сърдечносъдови. Това каза пулмологът д-р Александър Симидчиев в "България сутрин".
"Хората с разколебано здраве, т.нар. хронично болни, всеки един такъв здравен стрес, като боледуването от грипа, може да разколебае хроничното заболяване. При диабет може да се наруши захарният профил, при сърдечносъдови заболявания може да се предизвика възпаление на мускула на сърцето", уточни той.
Относно различните типове грип, пулмологът обясни, че в клиничната картина няма особено голяма разлика.
"По отношение на усложненията е по-важно върху какъв терен попада вирусът - дали той е повреден или попадаме на здрав човек. Продължителната кашлица не се дължи само и единствено на белия дроб. Има и заболявания на носа, които могат да предизвикат кашлица. При взимането на различни медикаменти може да разбутаме храносмилателната система и да повишим киселинността. Всяка от тези диагнози трябва да бъде имана предвид преди да тръгнем към лечението", препоръча д-р Симидчиев.
Антибиотиците не помагат при вирусните заболявания
"Вирусните заболявания имат тенденция да потиснат имунитета. Често, след като преминава вирусното заболяване, пети-седми ден, започват оплаквания, ако се получи втора гърбица - оплаквания като висока температура, секрети от носа, кашлица. Това обикновено се дължи на едно от усложненията, които са бактериалната суперинфекция. Тогава може би има място за антибиотик. Добре е, ако човек е рисков - има високо кръвно налягане, има диабет, сърдечносъдови заболявания, да се посъветва със специалист", подчерта здравният експерт пред Bulgaria ON AIR.
Честотата на усложненията, стигащи до фатален край при грип, са от порядъка на от 0,2 до 0,5% - доста ниски, изтъкна специалистът.
"Преди да дойда тук, бях в болницата и преглеждах. Коридорът беше по-празен от обичайното за този сезон. В София все още не сме стигнали пика. Обичайно вирусът достига своя пик около средата до края на февруари", коментира д-р Симидчиев. Във връзка с мръсния въздух той настоя проблемът да бъде решен на всички равнища - национално, общинско и индивидуално.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.