IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Психолог: Да не започваме деня дигитално, за детето - да е награда

Учителите са първите авторитети в живота на детето след родителите му

Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

Учителите са първите авторитети в живота на детето след родителите му и е важно как те подготвят детето за новия етап, в който навлиза детето. Те трябва да го подготвят за това, че в живота му ще навлезе нов авторитет - учителят. Това не е еднократен акт, а трябва да се затвърждава и през целия период на обучение на детето, за да се възвърне авторитетът на българския учител, което е от изключителна важност. Това каза Нели Запрянова, психолог, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

Относно влиянието на дигиталното съдържание върху нашата психика Нели Запрянова каза, че е важно всеки да поеме собствената си отговорност. "Всеки телефон може да даде информация за това какво е времето, прекарано в дигитална среда. Това е стартовата линия, от която можем да започнем, защото ако преценим, че имаме прекалено много време, инвестирано в онлайн съдържание, ние можем сами да се ограничим".

Важно е да не започваме деня с дигитално съдържание. Да го използваме като награда, а не като част от деня с постоянно да посягаме към телефона. Трябва да си поставяме точни ограничения във времето, защото няколко минути лесно и неусетно преминават в половин или един час. Подобно на хазартната зависимост човек търси следващото и следващото интересно нещо и това по себе си е много "закачащо", обясни психоложката. 

Що се отнася до децата, в зависимост от възрастта ролята на родителя се променя, каза Запрянова. "Важно е в началните етапи на развитие на детето дигиталните устройства да бъдат като награда, а не да присъстват през цялото време в ежедневието на подрастващите. Но с времето е важно разговорите в тази посока е да приобщават и да подготвят добре детето за това, че телефоните крият и опасности". 

Тези дни се обсъжда връщането на т.нар. оценка за дисциплина. Според Нели Запрянова ефектът би бил по-скоро отрицателен, защото поставянето на оценка е равнозначно на поставяне на етикет, а етикетирането крие огромни рискове. 

"Тъй като децата се изграждат като личности в хода на своето образование, те могат да възприемат една постоянно негативна оценка, ако такава се поставя, като част от неговата идентичност - аз имам лошо поведение, което в дългосрочен план би имало негативен ефект и за тях и за обществото като цяло".

Освен това зад едно такова поведение стои нещо много по-дълбоко и вик за помощ. По този начин по-скоро се стига до прехвърляне на отговорност, защото е важно родители и учители да работят заедно, добави събеседничката. "Не виждам нищо положително в поставянето на подобна оценка", категорична бе тя. За да се подобри дисциплината, е важно да има диалог между специалистите, но и между ръководството и психолозите, за да може, когато има дете с лоша дисциплина да се проучи и да се види какво стои зад това и да му се помогне, каза още гостите. "Децата могат да бъдат изключително груби, да се налагат. Не казвам, че този проблем може лесно да се преодолее. Вече има и социални мрежи, в които може да се осъществява тормоз. Така че и това е едно голямо перо в този проблем". 

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата