IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Перник, Монтана, Плевен, Шумен... Кои са първенците по загуба на вода?

Течовете са заради остарялата водопроводна мрежа

БГНЕС

БГНЕС

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м.

Консумацията е около 5 млрд. кубика.

Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим", коментира пред БНР проф. Петър Калинков преподавател в УАСГ и зам.-председател на Българската асоциация по водите.

Той разясни, че водните загуби средно за страната са около 60%. Тук са и реалните физически загуби (течове), и търговски загуби – при доставена, но неотчетена и неплатена вода, например при кражба.

Сред "първенците" по загуби са Перник, Монтана, Плевен, Търговище, Сливен, Шумен и много други. При някои от тях загубите достигат 80 на сто. Сред местата с най-малко загуби е и Софийската водоснабдителна мрежа.

"В София нещата са много-много по-добре – отбеляза проф. Калинков. – Към 2024 г. жителите на столицата потребяват 128 млн. куб. м. годишно. Платената вода е 84 млн. кубика. Това означава, че загубите са малко над 34%, от които 10% са търговски загуби. За 2025 г. се предвижда водните загуби в София да бъдат още намалени – до 32 на сто."

Част от кризата с безводието през 2024 г. се дължи на климатичните промени по отношение на неравномерността на валежите, допълни експертът.

Течовете в много случаи са предпоставени от остарялата водопроводна мрежа. Някои от системите са изграждани преди десетки години с етернитови тръби. Годността им отдавна е изтекла. Всички връзки към отделните имоти допреди години са правени от поцинковани тръби, които с времето корозират и водят до отвори.

"Скритите течове са постоянни и непрекъснати – подчерта проф. Калинков.

По думите му подмяната на старата ВиК мрежа със сигурност води до намаляване на загубите. Град Враца е пример за това. Ако досега консумацията там е била 24 млн. куб. метра, сега е 9 млн. куб. метра на година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата