"При феминизираните професии има дискриминация, има насилие, ниски заплати и там няма добро възпитание на младото поколение. В момента стартовата заплата на един учител, който излиза от университета и е учил 5 години, е 1853 лв., което е изключително малко. Българският учител се умори да излиза на улицата, той се умори да доказва, че неговата професия е най-обществено значима. Няма как да се сърдим, че голяма част от децата напускат и завършват образованието си в чужбина."
Това заяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева в студиото на "Денят ON AIR".
„Ние винаги сме готови за протести, на нас ни трябват около 3 дни, за да си пуснем предизвестията и сме готови с цялата документация. Но Слава Богу, че в проектобюджета за 2025 година са предвидени 499 млн. лв. за увеличаването на работните заплати. Надяваме се, че това, което е като политическо решение, че работната заплата на учителите трябва да бъде 125% над средната брутна работна заплата, ще се изпълни в рамките на идващите години, защото в момента сме на около 110-111%“, допълни тя.
Тя припомни, че за висшето образование е подписано споразумение и учителите получават 180% от средната брутна работна заплата.
"Милиарди се дадоха за увеличение на заплатите във висшето образование. Заради това ние поискахме 160%, за да има някаква справедливост. На политиците не им е приоритет базисното образование и заради това много некоректно си замълчаха. Не изявиха никакво желание за преговори. Базисното и средното образование са много по-важни, отколкото да си продължи висшето и след това да отиде в чужбина. Ние имаме нужда от средни кадри, които да работят в икономиката", допълни Такева в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ базовото образование стои в основата на развитието на човешката личност.
"Тези 499 млн. лв., които засега са в проектобюджета, няма да направят 125% от средната брутна работна заплата. Те правят някъде около 115%, което също говори за това, че политиците не поставят образованието като приоритет и най-малко се интересуват от това как младото поколение ще има високи компетенции, висока култура, как и по какъв начин те ще бъдат добри граждани. Мъжете се оттеглиха от образователната система. Ако преди 5 години мъжете, които са математици, информатици и т.н, имаха някаква мотивация, че работните заплати ще вървят сравнително нагоре, от 2 години те са отчаяни и напускат образователната система", подчерта председателят на Синдиката на българските учители.
Такева е на мнение, че това е пагубно за образованието ни.
Тя допълни, че подкрепя напълно идеята, че учебното съдържание трябва да бъде променено.
"Не трябва да натоварваме учениците. Имах среща с ученици, които казват: "Ние имаме по 7-8 часа". Трябва да се направи промяна и в тази връзка подкрепяме Министерството на образованието, което има такава политика", коментира Янка Такева.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.